Допреди няколко години имаше една хубава семейна традиция – роди ли се бебе, мама и татко, баба и дядо му правят детски спестовен влог. В него се събират бели пари за бели дни – за абитуриентската вечер, за подсигуряване на висшето образование, за сватбата и т. н.
Позабравената традиция обаче се завръща с пълна сила, за да подсигури бъдещето на децата ни.
Пари се харчат и събират
Колко хубаво би било на погачата (въпреки традицията)вместо парите да се събират в бохча, която да се мята на библиотеката, за да растат парите заедно с бебето и после същите да се изхарчат от мама и тате, гостите да внесат сумата на детския влог. Капка по капка вир става.
Малка сума всеки месец
Родителите отделят малка сума всеки месец и я внасят в детския влог. Понякога сумата може да бъде символична, но пък лихвата се трупа върху събраното досега.
Подаръкът на баба и дядо
Баба и дядо внасят веднъж годишно, на рождения ден дават своя финансов подарък като внасят във влога. А така сметката неусетно расте.
Колко ще струва?
Ако се чудите колко пари ще ви струва откриването на влог, в банка ДСК за откриването, обслужването и закриването на детски влог не събира такси.
Предимствата на детския влог
Къде и как можете да откриете детски влог?
Как става разпореждането със сумите по детския влог?
– законния представител – за малолетни (до 14-годишна възраст);
– титуляра, заедно с родител или попечител – за непълнолетни /от 14 до 18-годишна възраст/;
Къде и как можете да откриете детски влог?
Пари, които не са пред очите и в джоба, се харчат по-трудно и реално се спестява по-ефективно. Ще се учудите колко бързо минава времето и колко голяма ще е събраната сума само след няколко години.
Повече информация за детските влогове може да откриете тук.
Снимка: Reuters