Снимка: Photl.com
Великден и Гергьовден са празниците през пролетта, които ни карат да погледнем на света с добри очи и да открием, че красивото и доброто хармонизират в живота, че те могат да са част от всички нас и така ще бъдем благословени и по-добри и хуманни. Защото в днешния забързан ден, забравихме за човешките ценности и за това, че трябва да се обичаме и уважаваме.
Описанието на начините, по които приготвям Великденските яйца:
1. Познатият на почти всички българки начин с листа от детелина и здравец. – Листенцата се прикрепят с марля или тензух към яйцето, овързват се с конец или ластик и се потапят в желаната боя. Полират се накрая с олио за блясък.
2. С разтопен восък на върха на тънка предварително заострена пръчка или приспособление за пластилин се изписват различни символи: древни или съвременни букви, цветя, звездички, листенца и прочие. Същия метод може да се приложи със свещ за рожден ден. Восъкът не позволява на потопеното в боята яйце да бъде оцветено мястото на изписване и украса, по този начин яйцата стават много красиви и живописни. Накрая отново се полира с олио.
3. Познатият от скоро, но бързо разпространил се поради красивия ефект начин с напръскан с различни бои памук, в който се увива яйцето и стои около 3 до 5 минути.
4. Потапяне на половината яйце в контрастен цвят боя, например розово, а другата половина в небесно или тъмно синьо и накрая напръскване с брокат. Яйцата стават много свежи и неповторими. За по-добър резултат е желателно да се изберат по-светли яйца за боядисване по този начин.
5. Боядисаните в разноцветни бои яйца се обработват допълнително, като им се залепят ваденки или лепенки за яйца, след което се полират отново с олио.
6. Изрязват се различни фигурки от фолио, които се прикрепят към топлото сварено яйце с помощта на марля и после яйцето се боядисва в желания цвят – Ефектът е, като при листата, с тази разлика, че фигурите могат да бъдат сърца, звезди, полумесеци, геометрични фигури и други.
7. Боядисване на яйцата с биологични-природни бои с цел получаване на уникални цветове и съчетания – бакърено от люспи на лук, жълто от лайка или липа, червено от боровинка, синьо от сушени сини сливи. Накрая към боите се прибавя олио и яйцата се потапят последователно в различни цветове. Стават много пъстри и красиви.
8. Пъстри яйца посредством украса с темперни боички – Рисуват се много и разнообразни картини от пейзажи до различни мотиви. Тези яйца стават само за украса, могат също да се продухат по желание преди обработка.
9. Украса чрез залепяне на различни конци, платнени мотиви или мотиви от салфетки, изрязани и предварително приготвени за украса на яйцето, което се намазва с лепило и на него се залепват готовите детайли и елементи.
Забележка: тези яйца стават само за украса и не се ядат.
10. Залепяне на оцветен ориз или леща по повърхността на яйцето и оформяне на причудливи фигури и форми. Отново стават само за украса, поради наличието на лепило, което може да проникне през черупката.
Първото яйце и в нашия дом винаги е червено и на него изписвам кръстче с восък, след като го оцветя натривам с него челцата на децата и го запазвам на отделно място, за да не бъде счупено по погрешка, пазя го до следващия Великден, за да има здраве в нашата къща.
За мен Великден е много светъл и хубав празник, затова винаги украсявам с много цветя цялата къща и ги комбинирам с пъстрите яйца, това радва очите на всички ни и създава голямо настроение.
С Пожелание за здраве на целия ви екип и на всичките Ви читатели!