Подкрепа за семейства (или близки), които се подготвят или вече са взели своите деца от институциите.
Програмата дава възможност за психологическа помощ и подкрепа и допълва работата на социалните работници от ОЗД в подпомагането родителите (роднините) за справяне с психологическите проблеми – преодоляване на отдалечаването, приемане на детето, такова каквото е в момента, страховете за справяне с поведенческите проблеми, ако има такива, притеснения за финансовото бъдеще и осъзнаване на промяната. В рамките на тези консултации, родителите или роднините имат възможност да поставят и обсъждат въпроси свързани с особеностите на конкретното дете и неговите потребности.
Консултиране на кандидат-осиновители и кандидати за приемни родители
Тази програма дава възможност за консултиране и психологическа помощ на осиновителите и приемните родители, в процеса на оценка, по време на договарянето и при приема на детето. Консултациите ще бъдат достъпни, както чрез насочване от ОЗД, така и по заявка на клиентите. Тъй като осиновителите не преминават през задължително обучение, тези консултации ще са възможност да ги ползват и за обучения в умения.
Консултиране на осиновители и приемни родители, след като детето вече е в семейството
След като детето постъпи в семейството, независимо дали става дума за осиновено или настанено при приемни родители дете възникват множество въпроси. Приемането на детето поражда много затруднения, особено ако детето е по-голямо от 3 години. Основния проблем е привързаността и ефекта на престоя в институцията. Затова възможността за свободно и често консултиране и обсъждане на емоционални проблеми е важно условие за плавната и безпроблемна адаптация. Настоящата програма ще даде възможност на всички нуждаещи се осиновители без насочване в условия на желаната от тях конфиденциалност да споделят и обсъждат възникващи проблеми и затруднения. Социалните работници по тяхна преценка също ще могат да насочват към тази програма за консултация и психологическа помощ.
В приемни семейства вкл. при роднини и близки най-често се настаняват деца, които са в риск и по-рядко деца, които са били в институции. Практиката показва, че процесът на адаптация на децата, които се извеждат от семействата си поради риск или злоупотреба е по-лесен и ефективен. Подкрепата на приемните родители за адаптиране и живот в семейството на тези деца е фокус на тази програма. Към нея ще имат възможност свободно да се обръщат всички приемни родители (или роднини с този статус), които имат затруднения и искат да говорят за тях.
Консултиране на двойки, които са в процес на решение за осиновяване
Взимането на решение за осиновяване е изключително труден процес. Много двойки в продължение на години полагат усилия да намерят начин да създадат свое дете и това им коства често пъти много болка и разочарование. В основата на това напрежение стои важният психологически проблем свързан с преодоляване на траура по загубата на надежда за свое дете. До момента не съществува програма за помощ и подкрепа за справяне с този проблем. Затова в рамките на тази програма се предвижда психологическо консултиране и когато се налага по-дългосрочна психологическа помощ за двойки, които искат да се справят със загубата на идеята за свое дете и да приемат чуждото като свое.
Консултиране на осиновители, които искат да прекратят осиновяването
Тази програма цели да покрие сериозните нужди на осиновителите, които имат проблеми с децата си и реагират на това като искат да ги разсиновят. Често пъти това са изключително изтощени и изстрадали хора, които не са в състояние да се справят с емоциите, които се пораждат от проблемното поведение на децата им. Обикновено те се обръщат към ОЗД или друг орган по Закрила в състояние на емоционална криза. Това поражда голямо напрежение в работата с тях.
Тази програма подпомага осиновителите в разбирането и справянето с поведението на детето си, като в същото време дава достатъчно пространство на техните собствени емоции. Тя се осъществява в тясно сътрудничество със социалните работници от ОЗД, които работят по становището за съда и се опитват да овладеят ситуацията. Режимът на работа е интензивен в кризисния период и когато това се налага, срещите са всеки ден.
Консултиране на родители с девиантни деца.
Родителите на децата с проблемно поведение изпитват огромни затруднения в разбирането на случващото се и в овладяване на собствените емоции. Често пъти те са толкова отчаяни, че са склонни да стигнат и до крайни решения, като например настаняването на детето в институция . В този смисъл активната психологическа помощ за родителите е от ключово значение за повишаване на капацитета им да преодолеят собствените си емоционални проблеми и да подкрепят детето да се промени. Тази програма е насочена към широкия кръг родители във и извън системата за закрила на детето. Тя е за всички родители, които забелязват проблеми в поведението на децата си и искат да се консултират, за да разберат какво се случва и как да постъпят. Консултациите са и за родителите на девиантните деца, с които вече работи ОЗД, ДПС или КБППМН. Достъпът е свободен.
Овластяване на деца, напускащи институциите
Целта на консултациите по овластяване е подпомагане на юношите да мислят за бъдещите си житейски планове, включително и за професионално развитие по реалистичен начин. Младежите, на които предстои завършване на училище, са подкрепяни в развиването на умения за успешно и безопасно търсене на работа, за общуване с другия пол, в изграждане на уменията за комуникация, себепредставяне, самостоятелно справяне с изискванията на средата. Тази програма е ориентирана към децата от институциите в София град и София област. Тя съчетава индивидуални и групови форми на работа.
Консултиране на деца, които ще бъдат осиновени, настанени в приемни семейства или върнати в биологичното семейство
За да бъде осиновено едно дете, да бъде настанено в приемно семейство или да бъде реинтегрирано в собственото си семейство, то трябва да е преминало през процедура на оценка и изготвяне на становище от социалния работник, който работи в ОЗД /ДСП по настоящ адрес на детето. В хода на тази оценка детето има няколко срещи със специалиста, които имат за цел да изяснят потребностите на детето и възможностите за тяхното задоволяване.
Детето според възрастта си разбира факта, че предстои промяна. Детето общува със социалния работник и с персонала на институцията, в която е настанено и може да говори за това, което преживява. Понякога за това няма физическо и психическо пространство, а децата на възраст под 3 години не умеят и да го правят. Настоящата програма дава възможност за ползване на повече методи в общуването с децата вкл. игра, рисуване и моделиране за приемане и справяне с промяната.
Консултиране на девиантни юноши
Тази програма дава възможност за задълбочена психотерапевтична работа и за справяне с кризата от възрастовия преход. Тя предоставя възможност в удържаща среда да бъдат изследвани разрушителните пориви и прояви на детето и да се работи за постигане на по-приемливо реагиране на импулсите и поривите. В рамките на тази програма се предвижда и етапно консултиране на родителите или на изпълняващите тяхната функция.
Тази програма се осъществява в сътрудничество с целия екип, които работи с детето. В повечето случаи в работа с девиантните деца са ангажирани няколко институции. Психологът, който се предвижда да работи с детето е част от мултидисциплинарния екип и работи в координация с другите.