И Барби може да бъде ъпгрейдвана

22.05.2007г. / 09 29ч.
Вергиния Генова
И Барби може да бъде ъпгрейдвана

Така нареченото индигово поколение, като че ли се ражда научено да борави с високите технологии. Преди да научи азбуката на собствения си език вече знае къде да натисне с мишката, че да влезе в играта, да разпечата картинката и да прати картичка на приятелчетата си. Това са децата, които имат привилегията да израстват с новите технологии. За тях чуждиците не са дразнещи, те са по-ясни и по-достъпни от традиционните думи в българския език. Едните те използват ежедневно, а другите просто няма кой да им каже. Ако ги чуят, те са в някой скучен урок по история, например.

Децата, дори в България, бързо заживяват във виртуалния свят, в света на “Плейстейшън”, “Секънд лайф”, чат и всевъзможни гаджетс като айпод и mp3 плеъри.

Това е ужасът на съвременните родители, защото дори детето им да не излиза от къщи, то е в готовност да похарчи стотици долари за виртуалните стай и забавления, създадени от производителите на детски играчки и игри, както и ако е оставено без контрол да стане жертва на злоупотреби.

За момиченцата има разработена нова версия на Барби – Barbie 2.0, създадена от Мател – най-голямата в света компания за детски играчки. Децата могат да заживеят изцяло в свой измислен свят, да имат кукла със собствен аватар, да я обличат както пожелаят, да й подредят къщата по свой вкус, да й купят домашен любимец, както и да й пускат любимата музика. После любимата кукла може да отиде във виртуалния МОЛ, да се срещне с приятелки, да ги покани на гости и т. н.
Според статистиките в САЩ продажбите на класическата пластмасова кукла са спаднали с 21% само през първото тримесечие на тази година, но пък прогнозите са за от около 100 милиона долара на година само от сайта за кукленски забавления.

Любима разновидност на игрите в мрежата е и тази, в която децата си отглеждат любимци – растения, животни или някакви екзотични създания., да не говорим и за възможността да обличаш и събличаш най-известните лица в шоу бизнеса и политиката. И за това забавление родителите трябва да платят на сайта Stardoll.com.

Според статистиката акаунти в този сайт имат над седем милиона деца. Там и момченцата могат да намерят забавления като да подреждат по свой вкус известни места и сгради, като например Сентръл парк, Айфеловата кула, Биг Бен. Те могат да записват в специални албуми своите аранжорски и архитектурни постижения и да канят приятелите да ги разгледат и да си дадат мнението.

Така светът става практически без граници и малчуганите могат да общуват свободно из целия виртуален свят.

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
nadq ( преди 12 години )