България с дългосрочна демографска стратегия

23.05.2007г. / 10 14ч.
Аз жената
България с дългосрочна демографска стратегия

Министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова и постоянният представител на ООН в страната Нийл Буне, откриха семинара “Съвременна демографска политика”, в зала “Киото” на “Кемпински Хотел Зографски” в София.
“Осъществяването на съвременна демографска политика е от съществено значение за нас и ние вече поехме ангажимент към България за провеждането на ефективна социална политика в тази посока”, заяви министърът на труда. В приетата през 2006 г. Национална стратегия за демографско развитие на България се акцентира върху постигането на високо качество на човешкия капитал, на хората с тяхното здравословно състояние, образование, способности и умения. Такава е и тенденцията в съвременните политики за развитие на населението, подчертават експерти.
Семинарът е организиран от Министерството на труда и социалната политика и Фонда на ООН за население в отговор на нуждата от запознаване с европейския опит в областта на демографските политики и тенденции в страната в контекста на приетата Национална стратегия за демографско развитие на Р България до 2020 г. Специален гост-лектор на 21 и 22 май е проф. Волфганг Луц, директор на Виенския институт по демография. Проф. Луц е в България за втори път, след като през 2005 г. участва като консултант в разработването на демографската стратегия на страната. Неговата задача по време на престоя му у нас е да запознае държавните експерти с демографските промени и тенденции в Европа и съвременните политики за овладяването им. През втория ден от срещата проф. Луц ще представи европейския опит по отношение на създаването на системи за мониторинг и оценка, приложими за България.
“Застаряването на населението, ниската раждаемост и отрицателният естествен прираст на населението са общите проблеми, пред които е изправена Европа днес. Интересно е да се разсъждава кое от начина на живот и ценностите на съвременните млади хора се е променило, за да можем днес да наблюдаваме например как Италия, Испания, Португалия – страни с традиционен патриархат, са едни от страните, които в близко бъдеще ще са с най-старото население на континента (повече от 27% от населението им ще е над 65 г.)”, коментира проф. Луц.

Коментирай