Първа специализирана детска оптика

01.06.2007г. / 17 13ч.
Аз жената
Първа специализирана детска оптика

Първата специализирана детска оптика KID OPTICS, която официално отвори врати на 1 юни 2007 г. в София, ще предлага над 500 модела слънчеви очила и над 500 модела диоптрични рамки. Сред предлаганите очила ще бъдат представени световно известни марки с високото си качество и издръжливост: Chevignon, Lacoste, IKKS, Rodenstock. Вносът ще бъде от държави с утвърдено производство в оптичната сфера като Италия, Франция, Германия и др.

“Високо качество, разнообразие от модели, достъпни цени и специална грижа за малкия пациент” е мотото на първата детска оптика в България. KID OPTICS ще разполага с първия специализиран очен кабинет, оборудван с компютърен японски авторефрактометър с бинокулярно виждане “Shin Nippon”, който дава изключително прецизни резултати при изследвания на зрението. Прегледите на деца ще се извършват от утвърдени български специалисти.

Всички очаквания на малките пациенти и техните родители ще бъдат посрещнати и реализирани според специфичните им нужди. Те ще разполагат със собствена работилница, където в рамките на максимум 24 часа към подбрани от клиентите рамки, ще се монтират стъкла според индивидуалните особености и предпочитания. Специално за децата ще бъде поддържана голяма складова наличност на нечупливи диоптрични стъкла. Издръжливостта на рамките и стъклата на очилата е особено важна при невръстните пациенти и ще бъде приоритет при дейността на KID OPTICS.

Оптиката е част от семейството на най-големите оптични вериги в България – Joy Optics и Grand Optics. Предвижда се да бъдат открити и други детски специализирани оптики в страната и KID OPTICS да стане верига от специализирани оптични магазини за деца. Детската оптика ще предложи на пациентите си консултация при изтъкнати специалисти-офталмолози.

Според последните данни на Световната здравна организация за 2006 г. в света има 45 млн. слепи хора /деца и възрастни/, а 135 млн. са хората с намалено или увредено зрение. Зрителните функции започват 5-6 месеца след раждането и се развиват до 7 – 8 годишна възраст. Поради това детските офталмолози препоръчват профилактични очни прегледи да бъдат правени веднъж годишно.

Детските очи са по-уязвими от тези на един възрастен. Най-честите зрителни нарушения са в следствие на рефракционните аномалии, които по принцип са генетично предопределени. Късогледство или далекогледство над 6 диоптъра, са моногенно обусловени от генетична причина, но рефракционните аномалии под 6 диоптъра, включително и астигматизмът, са полигенно, т. е. полифакторно обусловени. Това означава, че при тях, задължително условие за изявата им е участието на външни фактори: зрително претоварване вследствие на прекомерно навеждане при четене и писане, недостатъчно добро осветление, продължително зрително натоварване, особено при игри и/или работа с компютър. От статистическа гледна точка до 90% от новородените са с далекогледство, което процентно намалява с растежа при децата, като впоследствие честотата на рефракционните аномалии е както следва: далекогледство – 60%, с нормално зрение – 30% и с късогледство – 10%. Влиянието на външните фактори по отношение на промяната на диоптрите напоследък най-добре се вижда в увеличаването на честотата на късогледството при децата в различните възрастови групи: при деца до 10 годишна възраст – 3-4%, при ученици между 10-18 годишна възраст – достига до 15-16%, а при студентите – до 20% и повече.

Поради все по-често появяващите се данни за увеличаване на вредното въздействие на слънчевите лъчи (в частност УВ-лъчите) върху очите, е уместно, както децата, така и възрастните да носят слънцезащитни (“слънчеви”) очила не само през лятото, а непрекъснато през цялата година. През лятото най-силно е вредното влияние на отразените слънчеви лъчи от морската повърхност, от пясъка, от асфалтовата настилка по пътищата, от различни метални повърхности, от стъклата на колите и др., а през зимата – от снега, особено по високите планински местности, където въздухът е по-чист.
Понякога при такова по-продължително заслепяване, особено при децата, когато очите им не са защитени, се стига до временна слепота – т. нар. Офталмия нивалис. Любопитен е фактът, че УВ-лъчи проникват до земната повърхност от 1% до 10% дори в облачно време, в зависимост от дебелината на защитния озонов слой в атмосферата.
Вредното им влияние се изразява в парене, сърбеж, глождене, чувство за песъчинки, сухота, зачервяване, включително до гореспоменатата временна слепота, а дори и до т. нар. слънчева алергия (непоносимост към слънчевите лъчи) – конюнктивитис верналис.


Може да се каже, че има три основни вида детски очила: диоптрични, слънчеви и комбинирани. С оглед избягване на детския очен травматизъм, е желателно носенето на слънчеви очила след 3-4 годишна възраст. По принцип е желателно до тази възраст вече да е ясно какво е зрението и диоптричният статус на двете очи на детето. След проведени прегледи от очен лекар, и при нужда, може да бъдат съчетани очила с диоптри и защита от УВ-лъчите.

Лекарската практика сочи, че е препоръчително децата да бъдат преглеждани профилактично веднъж годишно с цел избягване на амблиопията – медицински термин популярен като “мързеливо око”. Тази профилактика на очното зрение е желателна, за да бъде навременно ранното откриване на новопоявило се заболяване. При деца с наличие на нарушения, честотата на профилактичните прегледи се определя в зависимост от тежестта на заболяването. Първата специализирана детска оптика KID OPTICS предлага комплексно решение за малките пациенти и техните родители: възможността да се съчетаят очните прегледи с незабавна поръчка на очила за корекция на зрението, ако такава е необходима. За малчуганите, които виждат добре наблизо и надалече, остава възможността да подберат актуален модел слънчеви очила според сезона, както и да се забавляват с играчките в детския кът на оптиката.

Коментирай