Протест срещу липсата на места в детските градини във Варна

25.06.2007г. / 20 06ч.
Аз жената
Протест срещу липсата на места в детските градини във Варна


500 деца във Варна останаха неприети в детски заведения, поради липса на места!
500 майки НЕ могат да се върнат на работа!
500 семейства оставени сами да решават проблема!
Затова, ние, родители и граждани от град Варна, организираме мирен протест на 26 юни 2007 г., от 10.00 ч. При фонтана до общината с надеждата да бъдем чути от управниците на град Варна, от които очакваме бързи и навременни мерки за осигуряването на достатъчен брой места в детските ясли и градини и удовлетворяване на молбите за прием на децата ни.

Нашата гражданска позиция е, че проблемът е следствие от бездействието и недостатъчната ангажираност на общинската администрация в продължение на години, въпреки тенденциите на сериозно нарастване броя на родените и приходящите в града деца.
Държава, която не се грижи за децата си, не се грижи за своето бъдеще!
Протестът се организира от Инициативен комитет на родители и граждани от гр. Варна С подкрепата на Сдружение “Настоящи и бъдещи майки”
Тел. за връзка: 0887 218 576 – Юлия Джакова; 0888 971 594 – Мария Стоянова E-mail: varnamaiki@gmail.com


До г-н Кирил Йорданов, кмет на гр. Варна, До Областна Администрация, гр. Варна, До Началника на РИО, гр. Варна, До Общински съвет, гр. Варна, До Постоянната комисия “Образование” към ОбС, гр. Варна, До г-н Коста Базитов, Директор на дирекция “Образование”, Община Варна, До Медиите

Отворено писмо от инициативен комитет на родители и граждани

Уважаеми Госпожи и Господа Управници, управляващи, власт имащи, и всеки друг представляващ Държавната или Общинската власт в град Варна. Това писмо съдържа волята и исканията на Родители, подкрепени в своите действия от множество граждани на град Варна.
Във връзка с неприемането на 473 деца в ЦДГ/ОДЗ/ясла на град Варна, през настоящата 2007 г., ние, техните родители, като пряко засегнати, очакваме Вашите бързи и навременни мерки за осигуряването на достатъчен брой места в детските заведения и удовлетворяване на нашите молби за прием на децата ни.
Наша гражданска позиция е, че проблемът е следствие от бездействие и недостатъчна заинтересованост на общинската администрация в продължение на години, въпреки отчетите за тенденция на сериозно нарастване броя на родените и приходящите в града деца. Предприетите до момента мерки за създаването на нови детски градини са крайно недостатъчни – дори и след откриването на започнатите сгради и пристройки за ЦДГ/ОДЗ/ясла, около 300 деца /по данни на Общината/, ще останат без място в ДГ/ясла през настоящата година. За предстоящата 2008, само по данни за раждаемостта, целевата група деца, ще нарасне с около 1000 деца. Като вземем под внимание и приходящите, за които няма точна информация, то нашите предвиждания са, че през следващата 2008 година, при тези крайно недостатъчни мерки за справяне с проблема, неудовлетворените молби за прием ще са двойно повече.
Изкуственото разкриване на места, чрез завишаване на броя на настанените в групите, снижава значително качеството на образователният процес, представлява рисков фактор за опазването на здравето на децата и води до невъзможност на учителите да се справят със задълженията си. Закриването на физкултурните салони и откриването на групи в тях е нецелесъобразно, нездравословно и неправилно, защото отнема възможността за активни занимания и спорт в детските заведения.
Процедурата по приема на децата е все още субективна и непрозрачна. В интернет регистъра липсва справка кой адрес, към коя детска градина е прилежащ. Липсват и такива за броя на подадените молби във всяка една детска градина, както и за точния брой места във всяка една група. Районирането бива заобикаляно чрез смяна на адресната регистрация, което води до обезсмисляне на това изискване. Ако районът трябва да е водещ критерий е необходимо въвеждане на начини за проверка, че семейството наистина живее на посочения адрес.
Липсата на места дава възможност личните връзки и спонсорирането на детските заведения да продължават да са основните критерии, определящи кои деца да ги посещават и за кои да се окаже, че няма място. Социалният смисъл на идеята детска градина изчезва, при положение, че приема се основава на принудителната благотворителност. Не е справедливо, спонсорството да е водещ критерий за прием.
Нашите основания да очакваме и изискваме от Вас място за всяко едно дете, чиито родители са подали молба за прием в ЦДГ/ОДЗ/ясла са следните:
1. Семействата ни са ощетени, като данъкоплатци от начина, по който се решава, че за част от децата на Варна, детска градина няма да има.
2. Детските градини имат както социална, така и образователна роля. Неприетите деца са дискриминирани и поставени в неравностойно положение, спрямо връстниците си. Нарушен е принципът за равен достъп до образование за всеки български гражданин.
3. Семействата на отхвърлените деца са изправени пред сериозни финансови проблеми (невъзможност на единият родител да се върне на работа, което от своя страна срива семейния бюджет).
4. Обществото в лицето на управляващите, отказва на родителите на неприетите деца основни права, заложени в Конституцията на Република България.
Нашите искания към Вас са следните:
В срок до 10.09.2007 г.:
1. Да се създаде арбитражна комисия, съставена от минимум седем служители, извън Дирекция “Образование”, която да проверява сигналите и жалбите, свързани както с приема в детските заведения и училищата, така и с тяхната работа.
2. Да се намери начин за подпомагане на семейства, за чиито деца няма място в детско заведение. Като за работещ родител да се счита и такъв, който е регистриран като активно търсещ работа в Бюрото по труда. (Наше предложение е родителите на всяко дете, получило отказ за прием в ЦДГ/ОДЗ/ ясла, през настоящата 2007, да получат ежемесечна компенсация при направени разходи за настаняването на детето в частна ДГ/ясла или за наемането на човек, който да се грижи за него, до предлагането на място за детето в ЦДГ, при спазване принципа за райониране).
3. Да се преразгледат всички проекти, предложения и възможности за надграждане или разширяване на съществуващата база. Да започне работа по осъществяването им, във възможно най-кратки срокове.
4. Да се възстанови предназначението на сградите принадлежащи на общината, построени специално и функционирали като детски заведения.
5. Въвеждане на принципа на подаване на една молба в електронния регистър, в която родителите да посочват реда на предпочитанията си към детските градини, за които детето кандидатства. Създаване на целогодишно активни справки на Интернет страницата на общината (към т. нар Електронен регистър), които да се обновяват ежемесечно, за следното:
кой адрес, към коя детска градина е прилежащ,
за броя на подадените молби във всяка една детска градина,
за точния брой места във всяка една група,
за свободни и новооткрити места
да се изписват имената на неприетите деца, кандидатствали за дадено детско заведение под черта, като списък с резерви
разработване на вариант за електронно подаване на документите
6. Промени в датите за прием на документи и критериите за прием:
Като за работещ родител да се счита и такъв, който декларира, представянето на служебна бележка в двуседмичен срок от датата на прием на детето в детско заведение или родител регистриран, като активно търсещ работа в Бюрото по труда.
Изискванията при райониране да бъдат съобразени с два основни принципа – местожителство и месторабота. Родителите да имат правото да посочват приоритетно детското заведение, което ги улеснява повече.
Първата дата за прием на документи за кандидатстване да е след 10 януари. Съображенията са да не съвпада със зимната ваканция на учениците и да не е непосредствено след новогодишните празници.
Срокът за прием на документи да е два месеца – до 15 март.
Датата за обявяване на приетите деца да е най-късно 15 май (два месеца са напълно достатъчни за обработка на документите). Необходимо е родителите да са наясно коя ДГ ще посещават децата им, поне две седмици преди изписването от ясли.

В шестмесечен срок считано от 1.07.2007 г.:
1. Изготвяне на цялостна, дългосрочна програма от Община Варна, касаеща решаването на проблема, съответстваща на броя родени деца и на районите с най-високо съотношение между брой подадени молби за ЦДГ/ОДЗ/ясла и налични места.
2. Предвиждане на навременни мерки, касаещи приема в първи клас, както и по нататъшното образование на децата родени след 2003 година.
3. Да започне строителство на още едно ОДЗ (или ясла и детска градина по отделно) с капацитет поне 200 места в идеален център.
4. Да започне строителство на ОДЗ, което да обслужва квартал “Бриз” и цялата урбанизирана зона, разположена на север от град Варна.
5. Да продължи разширяването (чрез пристрояване) на съществуващата база там, където е целесъобразно.
За осъществяването на последните три точки да се разработят проекти, за реализацията на които, да се търси съфинансиране от Еврофондовете, от МТСП и Министерство на Образованието, както и от благотворителност.

Имайки предвид, че най-големият проблем на България не е икономически или политически, а демографски, малките жители на Варна са нейното най-голямо богатство. Детските градини дават началото на реалното ограмотяване на децата и приобщаването им към обществото. Крайно време е образованието, възпитанието и отглеждането на децата ни, да се превърне в първостепенен приоритет за управляващите не само на думи.

Уведомяваме Ви, че зад горепосочените искания, застанаха с подписите си над 1500 граждани на град Варна. Прилагаме настоящата подписка и Ви уверяваме, че очакваме бърза реакция, добра воля и конкретни мерки в кратки срокове за решаване на описаните проблеми.
С уважение: Инициативен комитет на родители и граждани
Сдружение “Настоящи и бъдещи майки”
Сдружение “За детето”
E-mail: varnamaiki@gmail.com
roditeli_varna@abv.bg
Телефони за връзка: 0887 218 576- Юлия Джакова, 0888 971 594- Мария Стоянова

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
Марина ( преди 12 години )
Подкрепям напълно горното изявление и ще се присъединя към организирания протест на 26 юни 2008 г. Майка съм на 2 деца, едното от които в момента е на 3 г. и не е прието в нито едно детско заведение. Възмутена съм от факта, че се строят непрекъснато молове, хотели, паркинги, заведения, а децата ни остават буквално на улицата. Ние сме редовни данъкоплатци, но кажете: къде отиват нашите данъци?! Апелирам всички майки, дори и на тези с приети деца, да се присъединят към този протест!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар