Реформа на системата за грижи за детето в Югоизточна Европа

03.07.2007г. / 16 30ч.
Аз жената
Реформа на системата за грижи за детето в Югоизточна Европа

Днес официално беше открита Консултация на тема “Реформа на системата за грижи за детето в Югоизточна Европа: Оценка на състоянието и ускоряване на действията”. Събитието е организирано от Министерството на труда и социалната политика на България, УНИЦЕФ, Световната банка и с подкрепата на правителството на Швеция. Участват делегации от Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Македония, Румъния, Сърбия, Турция, Черна гора и Хърватия, както и представители на международни неправителствени организации.

“Реформата на системите за грижа за детето трябва да доведе до конкретни резултати за децата”, заяви г-жа Мария Каливис, регионален директор на УНИЦЕФ, след като отбеляза напредъка на реформите на системите за закрила на детето в региона. Въпреки икономическия растеж и положителното развитие в областта на социалната сфера в региона, съществуват доказателства, че децата не са толкова облагодетелствани, колкото възрастните. Семействата с две или повече деца остават сред най-уязвимите и процентното съотношение на децата, оставени на обществена грижа продължава да нараства. В Югоизточна Европа 126 0001 деца все още са оставени на грижите на държавите. Този постоянен поток от деца към системата на обществени грижи е ясен знак, че децата в риск не са достатъчно подкрепяни от мерки и услуги, които да ги задържат в семействата им.

УНИЦЕФ неуморно поддържа политиката правата на детето да бъдат в центъра на реформите на системата за грижа за детето. УНИЦЕФ подкрепя предотвратяването на произволното разделяне на децата с техните семейства и насърчава създаването на континуум на услугите за подкрепа на семейства и деца в риск.

В Югоизточна Европа и в България УНИЦЕФ допринася за такива реформи чрез:

  • Хармонизиране на националните законодателства с международните стандарти за правата на детето.
  • Подкрепа за развитието и осъществяването на конкретни планове за реформа на системата за грижа за детето.
  • Установяване на индикатори за сравнение и определяне на отговорности за промяна на съществуващите институции и създаване на обществени услуги.
  • Настойчиво изискване на по-добра отчетност от доставчиците на услуги и повишаване на минималните стандарти, за да се гарантира достъп до качество на услугите за всички.
  • Повишаване на професионалните качества за планиране, остойностяване и изпълнение на услуги на национално и местно равнище.

Консултацията ще предложи възможност за представяне на добри практики и опит в реформите на системите за закрила и грижа за детето в Югоизточна Европа. Ще се разгледат и най-сериозните предизвикателства и начините за преодоляването им и ускоряване на процесите.

Коментирай