Минават поколение след поколение, но традиционно онова, което не се променя са основните, все още, житейски ценности по себеопазването и себевъзпроизводството.
Родителите смятат, че децата от най-ранна възраст трябва да покрият програма максимум. Заслушайте се какво си говорят майките, докато децата им играят в пясъка. Скъсват се да се хвалят, че тяхното отроче е проходило преди да навърши една годинка, а е проговорило едва ли не с раждането си. Как едва ли не още на две години е почнало да чете, а на четири вече е можело безпогрешно да смята. И ако някое клето дете не е успяло да покрие тези критерии, майките с право започват да се притесняват. Да, ама Айнщайн си е бил отвеян до последно и ако не е имало жена около него, вечно е щял да ходи с различни чорапи, в случаите когато се сеща за тях, разбира се. Да не говорим, че повечето от великите умове са имали проблеми в детството – кой дълго време не е можел да проговори, кой е бил вечният аутсайдер в групата.
А тръгнат ли на училище – ако не носят шестици, едва ли ще станат хора. Да, има защо да се притесняваме, но дали шестиците са достатъчното условие, за да развият децата буден ум и широко въображение? Като се сетя как половин ден им трябва, за да запомнят, да не кажа назубрят уроците си по разказвателните предмети. Това в повечето случаи е достатъчно за шестица, но не и за създаването на една истинска креативна личност.
След гимназията децата веднага трябва да постъпят в университет. Ако дори една година поработят като продавачи или общи работници, това със сигурност би могло да предизвика истерия в родителското тяло, та чак да се поболеят. Децата са заклеймени като вечни неудачници, които никога няма да си намерят свястна работа и няма да могат да се грижат за семейството си. Наистина по-доброто образование е фактор за по-добра кариера, но не и за времето на прехода в България. Има стотици инженери, които продават домати, още толкова филолози, които лепят плочки, а дори и тези, които са полагали Хипократова клетва, на моменти сигурно я смятат само за част от учебния материал.