“Домашно лечение” на хемофилията
Домашното лечение е изключително важно заради невъзможността да се предвиди кога може да възникне спонтанно кръвотечение. При домашното лечение всеки болен трябва да разполага постоянно в дома си с нужния му фактор на кръвосъсирване. При първите симптоми на кървене болният или негови близки трябва веднага да приложат медикамента. Болните преминават през обучение относно правилното лечение на кръвоизливите в домашна обстановка. То обхваща начина на съхранение, подготовка и приложение на препаратите, дозировките им при различните кръвоизливи, както и поведение и процедиране при заплашващи живота кръвоизливи.
Предимства на домашното лечение:
Най-кратко време за реакция от страна на болния или неговите близки.
Това е най-евтиният начин на лечение, тъй като се прилагат относително ниски дози за овладяване на кръвоизлива.
Избягват се усложненията като увреждане на опорно-двигателния апарат или други органи и системи на човешкия организъм.
Спасява живота на болния при животозастрашаващи кръвотечения до транспортирането му в болница.
Дава възможност за много по-голямо социализиране на болните в обществото в сравнение с тези, които са принудени да търсят медицинска помощ в специализираните лечебни заведения при всеки инцидент.
По повод изготвянето на първия по рода си за България експертен анализ “Диагностика и лечение на хемофилията в България” Българското Дружество по хемофилия представя обобщени резултати.
Изготвянето на анализа се проведе в периода май- юли 2007. В него взеха участие най-изтъкнатите специалисти в областта. Документът представя и анализира обобщени данни за периода от 1996 до 2007 г., като за първи път се прави подобно мащабно изследване на проблемите на хемофилиците в България. Главната му цел е да отчете актуалното състояние към 2007 г. на диагностицирането и лечението на хемофилия в страната на фона на останалите страни-членки на ЕС, както и да подпомогне здравните институции при работата им по това заболяване.
Към момента в България са регистрирани 668 болни, като 94 от тях са деца. 23% от възрастните болни и 28% от децата са с тежка форма на хемофилия, а 19% от възрастните и 5% от децата са със средно тежка форма. По региони разпределението на болните е следното: София 237, Плевен 71, Варна 95, Пловдив 142, Стара Загора 82. Най-голям е броят на болните с хемофилия тип A – хора с липсващ фактор VІІІ в кръвта, 507 души.
Тенденцията при лечението на болните след 1996 г. е към заменяне на непречистени плазмени препарати с високо пречистени, с двойна вирусна инактивация плазмени препарати, както и с по-съвременни, високо ефективни и с минимални странични ефекти рекомбинантни препарати. По данни на Световната Федерация по Хемофилия за 2006 г. България е на последно място в ЕС по количество внасяни единици фактор VІІІ прилаган при хемофилия A. Страната ни внася по 1.5 единици фактор VІІІ на глава от населението. В Унгария това количество е над 6 единици, а в Словакия над 3-4 единици. При “идеални условия” т. е., ако няма извънредни случаи на кръвоизливи, минималното необходимо количество е 1 млн. международни единици за 1 месец. Вносът на рекомбинантният активиран фактор VІІa (който се прилага при тежка инхибиторна хемофилия) е намален 2 пъти в сравнение с 2006 г. Недостатъчното количество препарати е причина в някои от регионите на страната да не се въведе профилактиката на кръвоизливи. Тя е задължителна при деца, особено с тежка форма на хемофилия. Терапията при децата с неоптимално количество лекарства води до ранното им инвалидизиране. Профилактиката е застъпена във Варна и София, но изостава в останалите региони на страната. На постоянна профилактика са 24 деца с тежка форма на хемофилия.
Към момента в страната функционират 6 специализирани звена за лечение на хемофилия, работещи по модела на страните членки на ЕС. Те се намират в Пловдив, Варна, Стара Загора, Плевен и в София (2): НЦХТ и Детска клиника УМБАЛ Александровска. Специфично ангажираните специалисти по проблемите на заболяването общо за страната са 17.
По повод резултатите от експертния анализ Дружеството по хемофилия в България изготви и представи на вниманието на здравните власти: Министерство на здравеопазването, НЗОК и Комисията по здравеопазването в Парламента препоръки за съвместно справяне с проблемите на болните в страната.