Специален номер за деца в беда

11.09.2007г. / 10 02ч.
Аз жената
Специален номер за деца в беда

Специален телефонен код за достъп до общоевропейски услуги от обществено значение е добавен в изменения Национален номерационен план. Документът е разработен и приет от Комисията за регулиране на съобщенията, която по закон изготвя, приема и актуализира плана. Приетият проект на изменение е в изпълнение на решение на Европейската комисия, което определя предназначението на номерационен обхват 116. Промените в него са съгласувани и с новия Закон за електронните съобщения.

Според одобрения нов номерационен план сигнал и информация за изчезнало дете ще се подават на номер 116 000, а за деца в бедствие – на 116 111. По информация на далекосъобщителния регулатор вече е подадена заявка от организация, която иска да получи номер за деца в беда.

Сред хармонизираните европейски номера в плана е и номер 112 за спешни повиквания. Навсякъде в документа се уточнява, че познатите безплатни телефони за бърза помощ (150), полиция (166) и пожарна (160) ще се ползват паралелно с единния европейски номер 112.

В някои населени места, сред които Хасково, Монтана, Кюстендил, Кърджали, пък са променени географските им кодове – най-често досега дължината им е била от пет цифри, а сега са намалени до три. Според експерти от КРС тази промяна е свързана с цифровизацията на фиксираната телефонна мрежа на БТК, която позволява реорганизация и освобождаване на номерационен капацитет.

В новия план се съдържат и уточнения в географските кодове за области, за да се осигури съответствие с административно-териториалното деление на България, както и уточнения за операторите, които ползват кодовете за достъп до мобилна мрежа. Освен познатите кодове на трите мобилни оператора в плана присъства и кодът на операторите на WiMax мрежи – 99.

Коментирай