Последните данни на УНИЦЕФ показват значителен спад на детската смъртност и в частност понижение на смъртността при деца под 5 години. В световен план този напредък е достигнал рекордни показатели – от 13 милиона през 1990, броят на случаите с фатален край е достигнал до 9.7 милиона през 2006 г.
“Това е исторически момент”, заяви изпълнителният директор на УНИЦЕФ Ан М. Венеман. “Много повече деца оцеляват днес, отколкото в миналото. Сега е необходимо да стъпим на този успех, за да изпълним Целите на хилядолетието за развитие”. Една от тези цели е намаляването на детската смъртност с две трети в периода 1990-2015, което би спасило 5.4 милиона деца до 2015.
Венеман допълни, че въпреки позитивните резултати няма място за задоволство. “Загубата на 9.7 милиона детски живота всяка година е недопустима! Повечето от тези смъртни случаи са предотвратими и както се вижда от статистиките, съществуват сигурни и изпитани решения на проблема. Знаем, че тези животи могат да бъдат спасени, ако децата имат достъп до интегрирани здравни услуги базирани в общността, подкрепени с една стабилна здравна система.”
Новите данни са извлечени от редица национални източници, включително две задълбочени проучвания на индикатори и демографски факти. Тези проучвания са проведени в повече от 50 страни в периода 2005-2006 г. с подкрепата на Американска агенция за международно развитие (ААМР). Регистрираните резултати се потвърждават и от докладите относно намаляването на смъртните случаи при децата, причинени от шарка, които показват спад от 60 процента в сравнение с 1999 г. Резки спадове в броя на смъртните случаи при деца под 5 години се наблюдават в Латинска Америка и Карибските острови, в Централна и Източна Европа и страните от Общността на независимите държави, както и в Източна Азия и островите в Тихия океан. Няколко държави са постигнали значителен напредък, между които Мароко, Виетнам и Доминиканската Република. Те показват спад с повече от една трета, в процента на смъртност на деца от 0 до 5 години, в сравнение с 1999-2000 г.
От общо 9.7 милиона деца, които умират всяка година, 3.1 милиона са от Южна Азия и 4.8 милиона от Субсахарска Африка. В развиващите се страни, детската смъртност е значително по-висока в селските райони и в най-бедните семейства. В развитите страни, на всеки 1 000 живородени деца има 6 случая с фатален край. Латинска Америка и Карибския регион са на път да постигнат една от Целите на хилядолетието – от средно 55 смъртни случая на 1 000 родени деца през 1990, в момента броят им е паднал до 27.
Най-високите показатели на детска смъртност все още са в държави от Западна и Централна Африка. В Южна Африка трудно постигнатите резултати в областта на намаляване на случаите на детска смъртност допълнително се влияят от разпространението на ХИВ/СПИН.
Голяма част от този успех се дължи на широкото въвеждане на основни здравни интервенции, като кърмене, ваксиниране, приемане на Витамин A и разпространение на мрежи за превенция на заразяване с малария.
“Последните факти показват, че напредъкът е възможен ако спешно приложим интервенциите, доказали своята успешност,” заяви Венеман. “Има несъмнена нужда от действия за намаляване на детската смъртност в Африка”.
Напоследък се наблюдава безпрецедентна подкрепа към здравеопазването в световен мащаб. Ставаме свидетели на по-сериозно финансиране на здравния сектор, разширени партньорства с правителства, с частния сектор, с международни фондации и представители на гражданското общество.
Допълнителна информация
До края на 2007 г. се очаква да се обявят новите статистически данни относно напредъка по постигането на Целите на хилядолетието за развитие.
На световно ниво, данните за смъртността на деца под 5 години се събират от Междуведомствена група за измерване на нивата на детската смъртност. Тази група включва УНИЦЕФ, Световната здравна организация, Световната банка, Отделът на ООН за населението, Университетът Харвард и други.
За УНИЦЕФ
От 1946 година насам, УНИЦЕФ е водеща организация, работеща в полза на децата, представена в над 150 страни. УНИЦЕФ помага за оцеляването и благоденствието на децата от ранно детство до юношеството. Най-големият доставчик на ваксини за развиващите се страни, УНИЦЕФ оказва помощ в областта на детското здравеопазване и пълноценното хранене, за осигуряване на основно образование за всички момичета и момчета, както и за закрила на децата от насилие, експлоатация и СПИН. УНИЦЕФ се финансира изцяло от доброволни дарения на отделни лица, фирми, фондации и правителства.
За повече информация:
Angela Hawke, UNICEF New York, + 212 326 7269, ahawke@unicef.org
Kate Donovan, UNICEF New York, + 212 326 7452, kdonovan@unicef.org
Jessica Malter, UNICEF New York, + 212 326 7412, jmalter@unicef.org