Откриване на дейността на “Перах – България”

07.01.2008г. / 17 23ч.
Аз жената
Откриване на дейността на “Перах – България”

На 8 януари 2008 г. (вторник), от 11 ч., в зала 5 на Столична община ще бъде тържествено открита дейността на “Перах – БЪЛГАРИЯ”.

На събитието ще присъстват г-н Бойко Борисов – кмет на София, Н. Пр. Ноах Гал Гендлер – посланик на Израел, г-жа Екатерина Виткова – заместник министър на образованието и науката, г-жа Йорданка Фандъкова – заместник кмет на София, г-н Амос Кармели – директор на “Перах”, проф. Ивайло Търнев – президент на “Перах-България”.

Програма “Перах – България”
История:
“Перах” – на иврит “цвете”- е същевременно акроним на “проект за настойничество” вече повече от 30 години работи в Израел като важен инструмент за оказване на така необходимата социална помощ на деца в неравностойно положение, като същевременно използва най-ценните ресурси на държавата: хилядите млади, талантливи студенти, които се учат в университетите на Израел. “ПЕРАХ” е и най-мащабния проект от този вид в света, споделящ опита, натрупан в Израел с многобройни партньори и страни в целия свят, които са разбрали неговия огромен потенциал за намаляване на социалното неравенство, издигане на социалното съзнание и допринасяне за създаването на по-добро общество. Сега ПЕРАХ-България има възможност да направи ПЕРАХ реалност и в България.

Цели:
“ПЕРАХ”-България е сдружение, което осъществява концепцията “Студенти като двигатели на социална промяна”. Постигат се две основни задачи:

  • На децата в неравностойно положение се дават за пример онези, които могат да им помогнат да се справят с ежедневните си трудности, като същевременно се откриват перспективи за тяхното бъдещо развитие и успех.
  • Студентите се изправят лице в лице срещу социалната действителност и придобиват ценни умения на отговорност и междуличностно общуване, както и финансова помощ, за да се справят с високата цена на образованието.

Моделът ПЕРАХ:
Моделът ПЕРАХ е несложен за реализация: студенти от университета образуват двойка с дете в неравностойно положение и прекарват 4 часа седмично с него, действайки като негов по-голям брат/сестра, настойник, приятели, като за тази си дейност и грижи студентите получават стипендия за своето участие. Всяка двойка настойник-дете развиват целите на своето общуване заедно, като постоянно се актуализира и оценява напредъка им. Програмата на настойничество се координира и наблюдава от щатен координатор, под цялостното наблюдение на професионален психолог и, ако е необходимо, при достъп до много опитния щатен персонал на ПЕРАХ в Израел.

Програма за годината на откриване:
Програмата за годината на откриване ще протече от януари до юни 2008 г. и ще се отнася за 30 студенти от Нов български университет в двойки с деца от местни софийски училища. През цялата учебна година за настойниците и децата ще се провеждат съвместни дейности.

Бъдещето:
Програмата за годината на откриване ще послужи като трамплин за развитието и разширяването на ПЕРАХ-България, за да обхване и други образователни заведения в България. Ще се провеждат консултации с партньори на ПЕРАХ-България, включително Столична община, българското Министерство на образованието и науката, българското Министерство на културата, българското Министерство на финансите, Държавната агенция за закрила на детето и много други.

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
Кирил ( преди 12 години )
Аз съм участник в проекта.От личнити си наблюдения мога да кажа,че той беше от голямо значение и допринесе изключително много за децата.Основният проблем на децата бе ,че те бяха асоциални.Разбирасе имаше и други проблеми като липса на възпитание(само при някои от децата) но с тях се оправихме доста бързо.А относно "побългаряването" - то вече се случи.Регионалните отговорници проявяват изключително сериозно отношение,но някъде над тях някой не си върши работата(или поне не достатъчно добре). Надявам се проект "Перах" да продължи да съществува за да можем да се справим и с този проблем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
юлияна ( преди 12 години )
Много добър начин за социализиране на децата в неравностойно положение , тъй като младите / студентите/ не са с обременено съзнание като нас - по- възрастните. Дано не "побългарим" начинанието !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар