Има ли напредък в равнопоставеността на половете?...

25.01.2008г. / 11 37ч.
Аз жената
Има ли напредък в равнопоставеността на половете?...

Жените и мъжете в Габрово, Смолян, Патра, Рим и Л'Хорта Суд е първата публикация по проекта “Младежта мисли глобално и действа локално по въпросите на равнопоставеността на половете”.

Проектът с ръководител Министерството на труда и социалната политика на Република България съгласно Рамковата стратегия за равнопоставеност на половете започна през месец февруари 2007 г. и обедини партньори от България, Гърция, Италия и Испания.

Поставяйки си за цел да насърчи равнопоставеността на половете на местно ниво и да привлече младото население в процесите на местното самоуправление, проектът си поставя следните задачи:
- Равно участие на мъжете и жените в процесите на управление в различни социални области включително премахването на структурни и системни бариери за участието на жените
- Включване на проблемите на пола при вземането на решения, провеждането, мониторинга и оценката на инициативите на местното управление
- Информационна стратегия целяща да повиши съзнанието на бъдещите управници по въпросите на пола.

За постигане на целите партньорите работили във фази :
- Разработване на база данни (т. нар. “информационна система”) по пол в общините участнички в проекта.
- Събиране на добри практики, които насърчават равнопоставеността на половете на местно ниво.
- Създаване на Младежки форуми като арена за разискване на джендър проблематиката и за оценяване на добрите практики.

Заключения:
Разработването на база данни по пол и анализирането на положението на жените и мъжете в сравнителен план очертава приликите и разликите в петте местни контекста участвали в проекта.

Въпреки че участват в образованието на общо основание, жените и мъжете все още се ориентират към подвластен на стереотипите избор на специалност. Това явление е най-слабо изразено в България, както и в другите бивши социалистически страни.

Жените все още се натъкват на трудности при достъпа до пазар на труда.

Коефициентът на икономическа активност и равнището на заетост сред жените остават по-ниски от тези на мъжете.

Жените са все още слабо представени на всички нива на вземане на решения, но примерът на Испания в национален и местен план е положителен и обнадеждаващ.

Коментирай