Като основен принцип за промяна на системата за медицинска експертиза членовете на НСМЕ приеха идеята да бъдат обособени три групи граждани, подлежащи на медицинска оценка – деца до 16 години, хора в трудоспособна възраст (16 – 65 години) и хора над 65 години. Особено бе подчертана необходимостта от възстановяване на специализираните структури – комисии за медицинска оценка на степента на увреждане при децата с участие на специалисти-педиатри.
Ще бъдат направени промени за облекчен ред за медицинска оценка на хората с увреждания над 65 години.
Подкрепените от НСМЕ промени са в полза на всички граждани, тъй като ще доведат до съкращаване на процедурите и сроковете за издаване на експертни решения, облекчаване на достъпа на хората до комисиите при запазване на социалните придобивки на пациентите, подчерта г-жа Етем, председател на Националния съвет по медицинска експертиза.
Според НСМЕ още тази година ще започне предвижданата промяна на системата за медицинска експертиза. За тази цел Съветът взе решение за сформиране на работна група от представители на институциите, ангажирани с тези проблеми – министерствата на здравеопазването, на труда и социалната политика, на финансите, НОИ, НЗОК, както и с представители на Съвета по законодателство към Народното събрание. В срок до 1 април групата трябва да подготви пакет от промени, засягащи структурата на органите на медицинската експертиза и методологията за нейното извършване, както и промени в нормативната уредба. Те ще бъдат разгледани на следващото заседание на НСМЕ, което ще се състои през април.
* * *
Хората с нелечими заболявания вече няма да бъдат преосвидетелствани