Децата в днешно време са пренаситени с всякакви пластмасови, плюшени и шоколадови зайчовци. Но, виж, живо зайче – с мигащи очички и мърдащи мустачки, това наистина е атракция – особено за градските деца.
Не познавам дете, което да не се вдъхновява от животни. Разбира се има и по-пораснали деца, които изпадат във възторг от всякакви живинки. Но и за малки и големи трябва да е ясно, че взимайки си животно вкъщи това означава две неща: грижа и радост.
Не знам кое е повече. Може би трябва да са по равни части, за да не се окаже горкото животно нещастно при нас, а ние да сме изнервени от присъствието му.
Ако наистина ще направим тази решителна крачка да си вземем за Великден живо зайче може да сме спокойни, защото те са дружелюбни, мили и лесни за отглеждане.
Какво трябва да приготвим, за да го посрещнем подобаващо:
Първо да му осигурим подходяща просторна клетка, която то да чувства като свой роден дом. Продават се на цени средно около 40-50 лв.
Но запомнете, че зайчетата имат нужда да подскачат на свобода. Може да ги пускате да тичат из къщи, но само под вашия зорък поглед. Просто си представете, че гледате малко дете, което не трябва да пипа тук и там и не бива да лапа всичко, което види.
Разбира се зайчетата ще се чувстват най-добре, ако ги извеждате на полянка, но внимавайте. Първо те са много бързи и ако отклоните вниманието си лесно могат да избягат, а от приказките знаем, че зайчетата са и пословично страхливи. Но могат да станат лесна плячка на бездомни кучета. Ако имате двор и смятате, че е обезопасен може да ги пускате да поскачат из двора.
За по-големите породи зайци се продават поводи (през гърди) като за куче и колкото и да ви се смеят околните, може да разхождате своя домашен любимец с повод. За него разходката ще е безопасна, а за вас спокойна.
В никакъв случай не давайте зелени зеленчуци – знаете, съдържат нитрати, а те са фатални за коремчето на зайчовците. Особено по време на разходка внимавайте да не хрупне някоя отровна тревичка или цвете. По-добре се доверете на специализираните готови храни за зайци, които съдържат семена, плодове, ядки и всички необходими витамини и минерали. Предлагат се и екстри като витамини с мед, с мляко, със салата, моркови или горски плодове.
Зайчето трябва да се ваксинира на 6 месеца. Затова се посъветвайте с ветеринар, най-добре още когато го купувате. И може би е редно да се подчертае с добър ветеринар, който разбира от зайчета. Има доста болести по зайчетата, които могат да ги убият много бързо, затова е важно да ваксинирате своя любимец и да съблюдавате здравословното му състояние.
Зайчетата много обичат да ги чешете зад ушичките. Аз съм си гледала домашен заек и той ме посрещаше с радостно грухтене. Когато свикне с вас, зайчето ще дава да го милвате, решите и ще си играе с вас, без да се страхува. Може да се обзаведете с гребен, който да отстранява опадалите косми от козинката, да маха прахта, клечки и паразити. За целта може да вземете и специална ръкавица, особено ако сте избрали зайче ангорче. В най-общи линии това са основните съвети, които трябва да имате предвид, ако ще си вземете зайче в къщи. Хубаво е да закупите и книжка посветена на отглеждането на зайчетата, така че да знаете през какви етапи на развитието минава, за да можете да се грижите най-добре за своя любимец.
И ако сте си взели заек от едра порода за домашен любимец, в никакъв случай не позволявайте на приятелите ви да го опекат.
Посещавайте форуми посветени на домашните любимци и питайте другите любители на животни, те с радост ще ви посъветват и ще споделят опита си с вас.
И след като вече знаете колко малко му трябва на едно зайче, остава само да му се радвате и да си го обичате. А ако имате деца ще сте двойно по-щастливи, защото ще виждате грейналите им от радост очички.