Но се оказва, че този толкова вълшебен и любим на децата цвят се докарва благодарение на гибелта на няколко милиона насекоми. Гнусливите да не четат по-нататък, защото едва ли ще опитат плодово мляко повече. Един от начините за приготвяне на този оцветител е чрез варене на предварително изсушени насекоми, след което сместа се третира с химикали, за да се получи утайка, която съответно се използва, за оцветител. Другият широко практикуван начин е към сместа от насекоми да се добавя туткал, желатин и яйчен белтък в сместа. Едва ли всички вегани и вегетарианците са знаели това, както и хората, спазващи християнските пости?
Но не се притеснявайте, явно тези насекоми са ядливи, защото той е напълно легален в България, както и в ЕС, въпреки че Европейската служба по безопасност на храните се очаква да ревизира ползването на някои оцветители, сред които и споменатия.
И все пак, като вече знам, от какво се прави този оцветител, как следващия път с леко сърце да дам на детето си плодово млекце...бррр... с мравки.
Вярно, че някои ядат пържени скакалци и хлебарки, но до ден днешен не мислех, че и ние сме от тях. Е, какво пък, ако започне и у нас реалити шоуто – Страх – ще сме доста по-подготвени, защото вече сме опитвали насекоми.
Може би трябва да проверим от какво се правят и следните шест вида оцветители, защото Асоциацията на социално и екологично ориентираните потребителски организации ASECO се обяви и срещу тях:
Науката трябва да се развива, насекомите да живеят.
* * *