Кои са опасните оцветители?

18.08.2008г. / 10 14ч.
Вергиния Генова
Кои са опасните оцветители?

Кое дете не би искало да похапне от ярко оранжевата торта във форма на тиква или от розовото плодово мляко? И естествено всяка майка би се радвала да види блесналите от радост очички, когато подава на любимото си съкровище шареното изкушение. Всяка домакиня обича да приготви нещо вкусно и цветно за закуска. Но пък остава шокирана когато научи от какво точно се правят любимите захарни изкушения. Да вземем например толкова обичаното от децата плодово мляко. Чак не е за вярване, че оцветителят Е120, известен под наименованието кармин, които се използва изключително много в хранителната индустрия, за да обагря продуктите в розов или червен цвят, може да се окаже вреден.

Но се оказва, че този толкова вълшебен и любим на децата цвят се докарва благодарение на гибелта на няколко милиона насекоми. Гнусливите да не четат по-нататък, защото едва ли ще опитат плодово мляко повече. Един от начините за приготвяне на този оцветител е чрез варене на предварително изсушени насекоми, след което сместа се третира с химикали, за да се получи утайка, която съответно се използва, за оцветител. Другият широко практикуван начин е към сместа от насекоми да се добавя туткал, желатин и яйчен белтък в сместа. Едва ли всички вегани и вегетарианците са знаели това, както и хората, спазващи християнските пости?

Но не се притеснявайте, явно тези насекоми са ядливи, защото той е напълно легален в България, както и в ЕС, въпреки че Европейската служба по безопасност на храните се очаква да ревизира ползването на някои оцветители, сред които и споменатия.

И все пак, като вече знам, от какво се прави този оцветител, как следващия път с леко сърце да дам на детето си плодово млекце...бррр... с мравки.

Вярно, че някои ядат пържени скакалци и хлебарки, но до ден днешен не мислех, че и ние сме от тях. Е, какво пък, ако започне и у нас реалити шоуто – Страх – ще сме доста по-подготвени, защото вече сме опитвали насекоми.

Може би трябва да проверим от какво се правят и следните шест вида оцветители, защото Асоциацията на социално и екологично ориентираните потребителски организации ASECO се обяви и срещу тях:

  • E 102 Tartazine
  • E104 Quinoline Yellow
  • E110 Sunset Yellow
  • E122 Carmoisine
  • E124 Ponceau 4 R
  • E129 Allura Red
От Асоциацията смятат, че тези оцветители имат негативен ефект върху общото психофизическо състояние на децата, като в същото време имат само естетическа стойност и не допринасят с нищо за полезността на храната. По всичко личи, че тенденцията е да се мине към естественото оцветяване на храните. Но друго си е да има избор от поне 30 разновидности на плодови млекца, сладоледи или сокчета, та дори те да се различават само по цвета си. Все пак е възможно да измислят други оцветители, които да са не само красиви, но и полезни.

Науката трябва да се развива, насекомите да живеят.

* * *

Децата и храната
Какво похапват децата ни?

Коментирай