Родители, говорете с децата си!

10.10.2008г. / 11 03ч.
Аз жената
Родители, говорете с децата си!

Българските деца най-често влизат в конфликт с родителите си, сочат социологическите данни.

В отговор на това идва Националната кампания “Нека поговорим”, която подканва родителите по-често да разговарят със своите деца и да не се страхуват от трудните въпроси. Инициативата е на Фонда на ООН за население в България и издателска къща “Кръгозор”, с медийната подкрепа на бТВ.

Лица на кампанията са Мариана Векилска, Симеон Колев и тяхната дъщеря Габриела.

В рамките на инициативата бе обявен национален конкурс за есе на тема “Моето страхотно дете”/“Моят готин родител”. В него могат да участват всички млади хора на възраст между 12 и 19 години, както и всички родители. Есетата трябва да са до 3 печатни страници. А крайният срок за изпращането им е 10 ноември 2008. Окончателните резултати от конкурса ще бъдат официално обявени на интернет страницата на бТВ и на www.nekapogovorim.info, а наградите ще бъдат връчени по време на 27-ия Софийски международен панаир на книгата в началото на месец декември.

Младият човек, взел първа награда, ще получи лаптоп. Родителят, победител в конкурса “Моето страхотно дете”, ще има възможност да заведе семейството си на почивка в страната или в чужбина на стойност до 1000 лв. А четирима автори на есета ще получат поощрителни награди – ваучер за книги на стойност 50 лв., осигурен от верига книжарници “Хеликон”.

Журито гарантира, че оценяването ще бъде изцяло на емоционална основа. То е в състав: председател – Марлен Франсоа Леи, Регионален директор на Фонда на ООН за население и членове – Марта Дяволова, Програмен директор на Фонда на ООН за население, Стефка Ангелова, Управител на ИК “Кръгозор, Юлия Спиридонова, детска писателка и Мариана Векилска, Симеон Колев и Габриела.

Заедно с конкурса, в кампанията бе включено и преиздаването на култовата книга “Нека поговорим...” на Пол Колман. Едно издание за родители, което ще им помогне да подобрят хармонията в семейството си. Независимо дали трябва да отговарят на въпроси, да възпитават ценности или се опитват да помогнат на детето си да разбере обърканите си чувства. Голяма част от книгите за родители се опитват да учат на умения за общуване и обикновено предлагат прости решения – да бъдем искрени и честни, да осигуряваме подкрепа, да сме на разположение и др. Или казват, че трябва да бъдем съпричастни, когато говорим с детето си, без да предложат примери или да обяснят какво всъщност означава да бъдем съпричастни. Подобни книги оставят много родители да вярват, че общуват правилно с децата си, а те всъщност не го правят. “Нека поговорим” се различава от другите издания за родители и с конкретни примери за това “Как да го кажете” и “Как не бива да го казвате”. В някои от главите е включена част “Какво трябва да имате предвид”, която съдържа допълнителни съвети и специфични за проблема фактори, които не трябва да се пропускат при неговото решаване.

30% от цената на всяка закупена книга се предоставят в подкрепа на фонд “Нека поговорим”!

Най-честите спорове на децата възникват в семейството, сочи проучване на МВМD, проведено в периода 13.05 – 13.06.2008 г. сред 2200 ученици от 7 до 12 клас.

ЖИВОТЪТ ЧЕСТО ПРЕДЛАГА КОНФЛИКТНИ СИТУАЦИИ. ВИЕ С КОГО НАЙ-ЧЕСТО ВЛИЗАТЕ В КОНФЛИКТ? (Сред отговорилите) Посочван е повече от един отговор.

С родителите ми - 36,9%
С брат, сестра - 24,1%
С други роднини - 4,4%
С възрастни извън семейството - 5,6%
С приятели или връстници - 32,0%
Не влизам в конфликт с никого - 19,6%
Общо - 122,6%

* * *

Четири български книги за родители отново на пазара
Психология за родители
На българския книжен пазар излиза италианска поредица за родители
Правила за родители от Ричард Темплар - личен кодекс за отглеждане на щастливи деца

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
Пенка ( преди 12 години )
Разбрах,че крайният срок е 10 ноември 2008, но все пак да попитам.Бихте ли приели още едно есе. Благодаря.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
MinaVali ( преди 12 години )
Моля,да допълните в условията на конкурса ,начина на изпращане на есето,адреса и вида в който трябва да бъде изпратено. Идеята е прекрасна,а инициятивата епохвална.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар