Отново за грипа и ваксинирането срещу него

15.10.2008г. / 14 08ч.
Аз жената
Отново за грипа и ваксинирането срещу него

Грипът е едно от най-често срещаните заразни заболявания. У нас по време на грипна епидемия, която обикновено обхваща страната само за няколко седмици, заболяват 250 000-300 000 души, съобщава Министерството на здравеопазването. Епидемиите се съпътстват и от повишаване на смъртността, свързана директно с грипа, или с придружаващите го усложнения (най-често пневмонии), а също така и с провокирано обостряне на хроничните заболявания.

Най-ефикасното средство за защита срещу грип е противогрипната имунизация. Тя цели намаляване броя на болните с тежки форми на грип, както и на усложненията като отит, пневмония, менингит, които налагат антибиотично лечение, често пъти в болнично заведение.

Обществените нагласи у нас по отношение значимостта на грипа и съществуващите възможности за профилактика продължават да се различават от тези в повечето европейски страни. Често не се прави разлика между острите респираторни заболявания (ОРЗ) и грипа, който за разлика от другите ОРЗ може да бъде причина за възникването на тежки усложнения. Поради това се подценяват и сериозните последици, които може да има една грипна епидемия – както за отделния човек, така и за цялото общество. В резултат значението на имунизацията срещу грип – единственият сигурен начин за защита – все още не е достатъчно осъзнато, включително и от хората, отнасящи се към рисковите групи, за които това е особено важно.

Категоричните препоръки на Световната Здравна Организация и Европейските институции са да се подобри информираността на здравните работници и обществото по отношение на грипната имунизация; да се повиши приблизително с 25% имунизационният обхват при всички хора, отнасящи се към рисковите групи, а имунизационният обхват с грипна ваксина при старите хора да достигне най-малко 75% до 2010 г.

У нас обаче потреблението на грипни ваксини е все още незадоволително (до 49,2 на 1000 души), което налага да обединим усилията си за повишаване на информираността на хората в България за възможностите и необходимостта от профилактика на сезонния грип, особено при старите хора и при тези с хронични заболявания, казват още от министерството.

* * *

Грип и настинка при децата
Време за анти-грип ваксиниране
Ваксинирането - най-добрата профилактика срещу грип
Ваксина против грип за вашето дете?
Децата и противогрипните ваксини
88% по-малко предписани от лекар антибиотици при деца, ваксинирани навреме
Ще се ваксинирате ли? Тема във форума

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
Elka ( преди 12 години )
От 7 години се ваксинирам.Знам ,че само ваксината не е в състояние да ме предпази от вирусите.Затова още през септември започвам да вземам и антиоксиданти . В храната , за съжаление , вече няма толкова полезни съставки по редица причини.Но пък има хранителни добавки.Така поддържам имунната си ситема в добра форма. Не си спомням откога не съм пила антибиотик. За сведение на участниците, ваксината тази година е 11лв., по-евтина с 1 лв от миналата година. Имам предвид холандската, която аз ползвам. А колко струва един антибиотик ? А пораженията от неговото приемане ? Време е българите наистина да станат евроепейци и да се научат да се грижат за здравето си сами.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
алекс ( преди 12 години )
Какво ще повишавате информираността.първо - ваксините са скъпивторо - не знаеш какви са, може и въобще да не ти ваксинират правилното нещо и кой знае какви са страничните ефекти.трето - познавам разни, които най-редовно се ваксинират и боледуват поне три пъти повече от онези, които не се ваксинират.Въобще не виждам смисъл от това, по-добре да си даваш парите за храна и витамини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Мрън ( преди 12 години )
Пак добре, че министерството не споменава конкретна фирма за ваксини. :-) Което, разбира се, не значи, че не е под натиск на подобни фирми. Натиск, нали, хартиен, с банкноти. ама ние с вас само така си дрънкаме, щото не мислим модерно, не сме европейци, виж, в Европа как било. Така че, има още накъде да мърда министерството, загрижено за здравето ни, стига да има кой да го подбутва. Кой с каквото може, с избори един, а друг с банкноти. Ких, ких.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар