Повече от 100 години откакто Мария Монтесори отваря първото си училище в Рим. По целия свят днес по метода на Д-р. Монтесори работят повече от 20 000 училища и учебни центрове. Нейният метод е един от най-прилаганите и при така нареченото домашно образование (Homeschooling), набрало скорост през последните години като алтернатива на обществените училища и системите по които се работи там.
В България, въпреки разрастването на частния сектор в образователната система, методът на Д-р. Монтесори остава само като една позната, и отчасти прилагана за терапевтични нужди теория. Това се обосновава с липсата на образовани кадри, наличието и възможността да се набави наборът от оригинални и добре изработени материали, спомагащи за успешното му прилагане. В последните 2-3 години започва все пак да се забелязва едно разбулване на мъглата около името и метода на Д-р Мария Монтесори. Светлината се внася от една страна от Българи живеещи в чужбина, които по различни начини, споделят мнение и превеждат на Български материали по форуми в Интернет, и от друга - от Българи имали щастието да се образоват в чужбина като преподаватели по този метод, завърнали се в България, с намерението да го практикуват и популяризират. В първия случай, достатъчно е само да напишете „Монтесори” в Google и ще получите доста добра кондензирана информация за метода, коя е Д-р Монтесори, и т.н. За хора, които са по-напреднали с английски, езикът на който може да се получи най-много информация правилното изписване е „Montessori”.
Ето какво споделя Атанас Пирянков, един от собствениците на новия Детски център в София:
Със съпругата ми и трите ни деца се завърнахме в България в края на 2007. Двете ни по-големи деца бяха завършили курс на обучение в Монтесори детска градина и предучилищна и бяха на „Ти” както с двата езика – английски и български, така и с всички други изисквания да продължат образованието си тук. Навиците, придобити в Kamelini Montessori им помогнаха с лекота да се адаптират към новата обстановка. Любознателни и самостоятелни, те с радост споделяха всяка новина от училище или от улицата, интересуваха се живо от историята и традициите на новата си Родина, а когато някоя нова дума им убягваше създаваха своя, която до болка ни разсмиваше.
Интересът към Монтесори у нас се роди малко след раждането на първото ни дете и безуспешния опит да поверим отглеждането му на 5 гледачки и 3 детски градини. Жена ми тогава живо се заинтересува и така след няколко вечери четене на материали тя ми се обади в ресторанта за да ми каже, как Камен който нямаше още 2 години е седял час и половина на масата и си е пресипвал с лъжица бобени зърна от една купа в друга. Това е едно от упражненията от сферата на „Реалния живот” и въпреки че възрастта му беше още твърде ранна да позволи концентрация за толкова дълго време, методът бе доказал себе си. Съвсем незабелязано от позицията на родители минахме границата към образователи. Жени, съпругата ми се дипломира като Montessori Directress за деца от 3 до 6 години в “College of Modern Montessori” в Йоханесбург. Още със започването отворихме и частна детска градина, където практически методът да се прилага. Към него се добави и Българското съботно училище, където жена ми водеше малкия клас по същата система.
Днес Камелини Монтесори е отворило врати в София и вече работи с първите си няколко възпитаника, един от които е и най-малката ни дъщеря. Тя е на три години и голямата и слабост, това което Монтесори нарича „Чувствителни периоди” е да пише. Не ме разбирайте погрешно, съвсем не искам да кажа че детето ми е „чудо” или че системата помага за създаването на такива деца. Това е момента в който тя е отдадена на страстта си към писането. За да задоволи желанието й жена ми откликва с всякакви материали и упражнения.
Колкото и да разказвам, бих искал да спра до тук и Ви поканя, на едно приятно изживяване в нашия Монтесори Център.
За повече информация:
www.kamelini-montessori.eu.
Камелини Монтесори Детски Център
София, Младост 1, бл.24 офис 5
тел: 0886 171 493
Жени: 0887 324 494