Дългите коси в училище – признак на свобода или на слободия

24.11.2008г. / 09 09ч.
Вергиния Генова
Дългите коси в училище – признак на свобода или на слободия

Постоянно обсъждаме проблемите с децата – как да ги възпитаме, как да ги обличаме, как да ги изучим...

И смятам, че това е добър почин цялото общество да стане съпричастно с проблемите на подрастващите. Ако нямате деца ще кажете – защо? Банално, но факт – те са нашето бъдеще. Не само нашето генетично продължение, но след няколко десетилетия от тях ще зависи бъдещето на страната ни, от тях ще зависи дали ние ще имаме достойни старини или не? Затова нека не бъдем безучастни.

Да обсъдим една актуална за учениците новина – в какъв вид е прилично да се ходи на училище?

Директорката на седмо училище в Столицата е решила да въведе правила и който не желае да спазва правилата в това училище, може да си потърси друго.

Според мен това е една похвална инициатива, която трябва да бъде последвана от директорите и на другите училища.

Правила трябва да има, защото слободията е първата стъпка към анархията.

Интересно е, че доколкото разбрах изискванията са минимални и разумни – да няма къси поли, крещящи обици, дълги коси при момчетата – няма изискване за грозни или скъпи униформи, няма изискване за смешни шапки. Става дума за най-обикновени правила за приличие.

Странно защо мнозинството от учениците във въпросното училище не я подкрепя?

И затова ми стана интересно как се отнасят родителите на ученици – трябва ли да толерираме предизвикателното и агресивно облекло при учениците. Всички сме свидетели, че много ученички се запътват в класните стаи в стил Околовръстното – редно ли е просто да се усмихваме и да казваме – те са млади, нека правят каквото си искат.

Трябва ли да смятаме, че е признак на самостоятелност детето ни да се татуира в 8-ми клас или да си прави пиърсинг на езика?

И всъщност това, което най-много започва да ме тревожи е въпросът:

Правят ли младите хора разлика между свобода и слободия?

Не са ли просто малки разглезени пикли и лигльовци, свикнали да въртят на малкия си пръст мама и тати в къщи и смятат, че с това поведение на агресия и пренебрежение ще пробиват напред и нагоре и в обществото?

В името на бъдещето им сме готови да си извадим и залъка от устата, за да ги ограмотим, но с какво се отблагодаряват – пренебрежение и агресия.

Трябва ли да ги подкрепим само и само момчето на мама и тати да завърши училище – то е интелигентно, говори три езика и е много по-напред със съвременните технологии от половината от учителите си. И какво от това?

Ако си позволя да перифразирам една истина от Библията – може много езици да говорят, но ако нямат елементарно възпитание и уважение към законите и правилата – накъде са тръгнали?

И накъде ще ни повлекат един ден, ако не започнем да обръщаме повече внимание на всички подрастващи, не им обясним азбучни истини в живота и не ги научим на важните неща?

Не знам за вас, но на мен ми звучи страшно. Да попитам собствениците на фирми – как ще се чувствате, ако след някоя година дойдат същите тези ученици да работят във вашата компания и почнат да ви разправят, че то може да си имате фирмени правила, но те не са важни? Как ще поверите отговорности на хора, които не зачитат авторитети? Колкото и да са кадърни, ако не са научени на ред и ден идват на работа, три не, ако се появят в нетрезво състояние на важна за вас бизнес среща? Могат да се дадат много примери, но според мен зад тези на пръв поглед смешни неща – какво толкова с дълга или къса коса, какво толкова с цигара или без цигара в училище. Истината е, че ето такива малки неща са сигнали за големи проблеми. На какво искаме да научим децата си – да обичат свободата или слободията?

* * *

Хвани-дръпни – в търсене на идентичност

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
Любо ( преди 12 години )
1 rate up comment 0 rate down comment
Georgi ( преди 12 години )
pravilnicite na vutreshniq red ne mogat da si protivorechat s konstituciqta a tq glasi che ne je da se ustanovqvat pravila koita da stupvat v sila v zavisimost ot pol rasa i t.n. po tazi logika momichetata ne trqabva da nosqt pantaloni
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Tedy ( преди 12 години )
Хора, вие кога за последно сте влизали в училище, и сте видяли как ходят облечени децата - на тях им липсват култура и възпитание!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Лазар ( преди 12 години )
Така г-жо Генова,съгласен съм с това че нетрябва да има къси поли и "Пайнерски" вид на момичетата в училищата.НО има едно НО дългите коси на момчетата ... Прочетете "Всеобща декларация за правата на човека" член 17 който гласи "1. Всеки човек има право на собственост, индивидуално или съвместно сдруги лица.2. Никой не трябва да бъде произволно лишаван от своята собственост.". Дългата ми коса е индивидуално и собственост моя ! Това не е дреха да я захвърля в домът ми и да я облека дори след 3 години това е коса тя расте на мен част от мене е . Ваща публикация и ваще убеждения си противоречат с Човешките права . 12,17,19 са членовете които ЗАБРАНЯВАТ ТАКОВА ДЪРЖАНИЕ към моята личност и всички събратя с дълги коси !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Вергиния ( преди 12 години )
Лично на мен ми е все тая колко дълга е косата на Лазар, който е на 17 години и ходи на училище, както и на Г-н Димитров, който е на 30 и работи. Във всяка институция била тя училище или офис има писани или неписани кодове за облекло - или би трябвало да има. Сега е модерно да се говори за корпоративна култура и корпоративен дух - IT сектора например почти е довела дългите коси до униформа, но не така е примерно с правния сектор. Моята идея е, че правила трябва да има и трябва да се спазват, за да не се стига до анархия. И ако децата ходят с дълги коси - това да е просто въпрос на вкус, а не открита агресия. Темата беше - дългата коса те прави свободен или ти дава право да си развъртиш пояся и да го удариш на анархия! Или пък по-голямата част иска България да е управлявана от анархисти - кажете ми навреме - да се изнасям:))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
анонимно ( преди 12 години )
Ако си *** или наркоман, няма проблеми, може и министър прпредседател да станеш, ако си с дълга коса, вън от училище. Браво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
анонимен ( преди 12 години )
Моето мнение е ,че не е критерий за дисциплинираност това дали ученика е с дълга коса,ученикът може да е с къса коса и също да е недисциплиниран.Тези правила донякъде ни връщат в социалистичиския период на България.Оставете децата ни сами да намерят собственото си аз.За мен един от най- неприятните периоди беше по социалистическо време, когато ни задължаваха да ходим с ученически престилки и само в бяло ,черо и сиво облечени. Относно пушетнето и пиенето съм съгласна, че е недопустимо деца на такава възраст да пушат и пият.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Гери ( преди 12 години )
Да, вярно е, че граници трябва да има....Обаче, жено, ти си изперкала вече и изпадаш в крайност. Моя мъж е с доста дълга коса, сина ми също. И двамата са много възпитани и интелигентни хора. Щом дългата коса им харесва нека така си я носят! На някой пречи ли му това?! Щом толкова няма значение- хайде обръсни се ти пъви номер! А ако някой директор си позволи да наложи на сина ми да си подстриже косата, аз лично ще се разправям с него!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 1 rate down comment
Вергиния ( преди 12 години )
Благодаря:) очаквах по-конструктивни предложения. Лично на мен ми е ясно, че първосигнално всеки ще каже - каква авторитарност, как може да се защитава това, но исках да използвам този конкретен случай, като предизвикване на по-обща дискусия - къде е границата между свободата и слободията и да прочета от вас конкретни предложения.Когато попитаме родителите - за или против униформите сте - 80 процента казват, че са за униформите и приличието.Утре ще се появи директор, които ще гони татуираните или онези, които имат пийрсинг на езика и ще е в правото си, защото всяко у-ще или фирма може да има етикет за облеклото, вместо да раздавате и лепите етикети е добре да помислим за причиннос следствените връзки при тези действия. И защо младежкият бунт не се насочва към нещо конструктивно - пример - младежите подкрепящи природата на България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
анонимно ( преди 12 години )
Госпожо генова, не всички сме първосигнални, моля. :) Първосигнални бяха и са ония, които стрижеха и режеха дрехи, не всички сме ги забравили.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар