Бъдни вечер, Коледа и Нова година са най-домашните и най-уютни празници, любими на деца и възрастни. Те са чудесен повод да споделите своите спомени – това богатство от различните исторически времена. Първите коледи на нашите баби и дядовци са били още по царско време или по време на войната, а каква е била социалистическата нова година на мама и татко?
Много се надявахме конкурсът на LudiMladi.bg да провокира точно тези далечни, може би поизбледнели от времето късчета минало. Защото всички пазим в сърцето си съкровените си детски преживявания от тези семейни събирания, но когато ги облечем в думи, те сякаш оживяват наистина и са готови да влязат във вашия родов дневник.
Въпреки, че изпратените разкази не са по-стари от 20-30 години, те също дават своя принос към историята на Коледа. Хубавото е, че всички споделят, че продължават фолклорните обичаи, които са научили от своите родители и прародители.
Връщането в детството не винаги е лесно, защото много често ни става тъжно, когато не сме били щастливи или ако днес не сме щастливи, пак ни е мъчно, когато си спомним хубавото минало.
Жерар Луван, френски терапевт, казва: “Новата година е семеен празник и ако сте сами и ли не сте особено щастливи в семейството, винаги идеализирате миналото.
Спомените за миналите празници с мама, татко, баба и дядо винаги причиняват мъка.” Такива са историите “Боже, как ми се иска мама да е до мен”, “Моята незабравима Коледа” и “Честито Рождество”.
Разказите, които ни изпратихте, обаче, съвсем не показват само минорни чувства. Е, разбира се, има носталгия, но преобладава чувството на онази неподправена радост и щастие, характерни само за детското възприятие. Изобилието от съвременни играчки не може да замени удоволствието от това да се мотаеш в кухнята, около мама и баба, докато те приготвят празничните ястия или да изрязваш хартиени гирлянди и снежинки за украса.
Най-хубавото е, че голямото удовлетворение сте получили тогава, когато сте дарили радост на някой друг, като в “Как бях Снежанка” или когато някой най-неочаквано ви е направил щастлив, като в “Орехи”.
Всички детски Коледи са бели, чисти и невинни. Но най-вълшебните и запомнящите се са свързани не толкова с получения мечтан подарък, а с невероятното вълнение от трепетната и приказна коледна атмосфера, от досега с фантастичните герои – Дядо Мраз, Дядо Коледа, Снежанка и джуджетата. Фолклористите казват, че Нова година е гранично време, когато границата между двата свята – реалният (нашият) и нереалният (приказният) изтънява и на места се отваря. Това дава възможност на всички магии и тайнства да влязат при нас и да донесат своето очарование и сила. Затова сигурно толкова обичаме тези празници – те ни изпълват с неземно щастие. Затова когато догодина отново наближат – да се приготвим и да грабим с пълни шепи, за да ни стигне за дванайсет месеца.
* * *