Отдавна не сме говорили по тази злободневна тема – записването на децата в детските градини. Само с говорене не се решават проблемите, но пък когато се измислят изисквания не е лошо да се поглежда и мнението на родителите.
Всички ще се съгласят, че за субсидирана от държавата услуга е редно възползващите се от нея да са платили данъците си.
Но тогава пък е логично хората, които изпращат децата си в частни забавачки да решат, че като ползват по-малко субсидирани услуги е редно да плащат и по-малко данъци.
Липсата на детски учебни заведения дотолкова сваля летвата, че родителите не ги интересуват никакви други условия – какъв е персоналът в детската градина, дали сградата се отоплява добре, дали е просторна, дали площите за игра са обезопасени и т. н. Дали това трябва да е така и докога? Явно докогато няма места, родителите няма да имат право на претенции.
А кой е виновен?
Всеки знае, че голяма част от детските градини бяха разпродадени – защо? Това ли е било най-рентабилно за държавата? Явно се е смятало, че в близките 50 години в България почти няма да се раждат деца или поне няма да има държавно образование?
Нали имотният балон уж се спука, не е ли сега моментът да се поправи старата грешка и да се закупят нови сгради, които да бъдат използвани като детски заведения.
И не казвайте – да, ама те не отговарят на условията за детски заведения. Ами ще се постараят да ги приспособят. Да не би частните забавачки, които се намират в апартаменти и къщи, да отговарят на всички критерии? Не – но функционират като такъв тип заведения. Кой им е давал разрешенията? Понякога битовите условия – като пространство за игра, топла кухня и т. н. са дори по-лоши от държавните, но затова пък родителите плащат десетократно повече. И са доволни от услугата.
Общините купувайки готови сгради за детски градини биха могли да решат един от проблемите си доста по-бързо. С един куршум дори биха ударили няколко заека, защото ще се види къде в градовете има най-належаща нужда от детски градини и там ще се закупят повече помещения. И с това ще се реши другият проблем, който влудява родителите – като отидеш и ти кажат – ама не си ни в района.
Друга златна възможност – закриват училища, някои пустеят и се рушат, дори в София и то в райони, където няма достатъчно детски градини – ами за да не се порутят съвсем, докато тези мъничета станат първолаци и отново пак имаме проблем, не е ли по-добре да се отдели едно крило от този тип училища за детска градина или поне за предучилищни групи?
После следват и други проблеми за общините – намирането на кадри и то кадърни. Те пък от своя страна ще искат прилично възнаграждение. Такива почти няма дори към момента. Защото и сега да се разходите из детските градини, може би на доста места ще установите, че по щат трябва да има медицински сестри, но всъщност такива липсват.
Явно хората са пресметнали, че по-евтино ще им излезе да оставят нещата на самотек. Защо да се мъчим да правим реформи, като можем да дадем храна на частния бизнес, пък които родители не могат да си позволят този лукс, да си седят в къщи и да си гледат децата. Защо да отпускаме средства за детски учителки с квалификация – като можем да субсидираме неграмотните да премитат улиците по линия красива България?
Всеки си има приоритети, явно децата не са нашия.
Ще измислим десетина критерия, ще въведем лотарията и който печели – печели. Който не печели да си трае.
В крайна сметка или не се мисли по въпроса с детските градини, или просто няма добра воля да се разреши проблемът, защото за пет минути логично мислене всеки може да даде поне по едно смислено предложение, което с бюджета на един град и с властта на един кмет би могло да се лансира.
А поне по моето предложение, със закупуването на подходящи сгради за детски градини, не е зле да се помисли. Ще кажете какво ще ги правим тези сгради, след време, когато направим – дай Боже – истински детски градини. И затова съм помислила! Може би същите тези деца, които ние сега подритваме и се чудим какво да ги правим – и когато дойде техният ред да се чудят какво да правят с нас – толкова много старци в държавата – ще се смилят и ще ни приютят точно в тези помещения – превръщайки ги в старчески домове.
* * *
Моето дете тръгва на детска градина
За частната детска градина
Обещават нови 10 детски градини в София