Здравото дете е ящното дете?

25.03.2009г. / 13 49ч.
Вергиния Генова
Здравото дете е ящното дете?

Повечето баби негласно са се споразумели да смятат, че добре гледаното дете това е пухкавото дете, с гривнички по крачетата и ръчичките и с големи румени бузки.

И ако не дай си боже снахата доведе едно малко слабушче да им гостува, бабата на момента се чувства длъжна да даде първия урок по правилно хранене и най-вече като започне с практиката. Много баби смятат, че дори детето да им е оставено само за една седмица, те трябва задължително да го върнат в много по-добра здравословна форма, отколкото са го взели. А това значи с няколко килограма в повече.

И те са всеотдайни в това си желание – обикновено започват с тестена закуска – кой не помни вкусните бабини банички, мекички, тутманичета и всякакви други вкусотийки, на които трудно се устоява? Имам чувството, че някои хора само чакат да се сдобият с титлата баба, за да се отдадат на разточително готвене. И това не е никак лошо, стига да готвят здравословно и вкусно.

Но пък друг тип баби в буквалния смисъл на думата по цял ден тъпчат децата с каквото се сетят. А бабите могат да бъдат невероятно изобретателни. За злоядите деца са истински кошмар. Ако и вие сте били такива може да си спомняте като най-големия си детски кошмар тресящото се нишестено кремче в купичката и бабиния глас – хайде хапни... няма да си играеш, докато не видя купичката празна!

И едва приключило детето със закуската, бабата се втурва да готви обяда – да не остане детето гладно. Задължително се сервират три ястия – супичка, за второ нещо вкусно – задължително с месце и нещо сладичко за десерт.

Паничките са пълни – почти като за възрастен човек. И бабата се сърди, ако детето не излапа всичко.

А между храненията – на детето нищо не се отказва. Тогава е моментът за шоколадчетата, бисквитките, вафличките, сладоледа. Така детето ще разбере, че баба е добра и умее да се грижи за него.

И следващата седмица ще има основание да иска отново и отново да й гостува.

Срещали ли сте от този тип загрижени баби? Те без да осъзнават прехранват своите потомци и вгорчават живота на родителите им с мъдри съвети.

Трябва да знаем, че всички тези съвети те ги дават наистина с чисто сърце и с искрено желание да помогнат.

Но ние трябва да имаме предвид, че още в най-ранно детство се формират мастните клетки в организма, и ако детето от малко ги има в повече, то почти сигурно е, че като порасне ще има проблеми с наднорменото тегло. Защо е така? Защото броят на мастните клетки не може да се редуцира, клетките могат да стават по-големи или по-малки по обем, но броят им остава непроменен. Така че ако сме си завъдили повече мастни клетки благодарение на любовта ни към бабините мекички, като пораснем ще трябва постоянно да сме на диета и все да се оплакваме, че каквото и да правим все сме леко пухкавички. Поне жените знаят колко е неприятен този момент. И е добре да предпазим децата си от него. Отделно вследствие на неправилното хранене и заседналия живот от най-ранна възраст може да започнем да страдаме от затлъстяване, високо кръвно, диабет и други неприятни болести.

Тук бихте могли да ме контрирате като кажете, да, но “навремето съм изхранила десет деца”. Да, но трябва да имаме предвид, че съвременният начин на живот е различен. Колкото и да говорим, че България преминава през различни видове кризи, в днешно време има много повече храна, отколкото в миналото. И веднага да добавя – много повече нездравословна храна и за съжаление много повече некачествена храна. Ако преди 50 години децата са изхранвани с масло, мляко и конфитюр и са растели здрави, тичайки по цял ден по полето, днес не е така. И трябва да го имаме предвид, когато изготвяме детското меню. Да обсъдим с бабите – какво могат да дават на детето, в какви количества и по кое време на деня. Ако имаме обща програма и се споразумеем за количеството сладкиши, зрънчовци и снаксове, то може да си приготвим по една тетрадка и да запишем изпитаните бабини рецепти. Защото всяка баба знае невероятни рецепти, и вкусни и лесни, и здравословни и евтини. Само остава да ги убедим, че точно тези гозби ще бъдат полезни за внучетата. Като например прочутата рецепта от едно време – пролетна супа от коприва.

* * *

Децата и здравословното хранене
Децата и храната
Здраво ли е дебелото бебе?

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
Ани ( преди 12 години )
Ами късметлийка си :)и явно можеш да владееш теглото си. Дано да не е само йо-йо ефекта - ту пълен, ту слаб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Галина ( преди 12 години )
Храната е най-важното нещо в нашия живот. И не само за децата, кадето е проблема. Ако хората имаха повече информация, всички щяха да страдат много по-малко. Истинското щастие зависи от това колко сме здрави. Старая се да храня детето си възможно най-рационално, естествено като му давам личен пример. И резултатите са очевидни-на 5 години е и никога не се разболява...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Гергана ( преди 12 години )
До 6-7годишна съм била доста по-пълна от връстниците си.На 1година съм била 12кг.Преди да забременея бях 60кг, в 9 месец-92кг.6-8 месец от раждането на дъщеря ми си възстанових килограмите от преди забременяването. Как ще изкоментирате това???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар