Напоследък доста се заговори за облекченията, които държавата прави за дарения. Всъщност властта е на мнение, че с това се злоупотребява и има намерение да премахне данъчните облекчения, които дарителите сега ползват.
Всеки, който дарява нещо е под специалната закрила и благосклонност на Бога и своята съвест, и ако е дарявал, той няма да престане, когато му спрат данъчните облекчения. Такива хора заслужават всякаква похвала от обществото.
Може би стои въпросът даренията милостиня ли са?... Защото ако са милостиня, ето какво пише в Светото писание по въпроса:
“А ти кога правиш милостиня, нека лявата ти ръка не знае, какво прави дясната, та милостинята ти да бъде скришом; и твоят Отец, Който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве.”
Винаги е трудно и твърде отговорно да се тълкува Библията, в случая Свето евангелие на Матей. Но много хора от стотици и хиляди години са разбирали горното така, както е и написано, в смисъл, когато подаряваш нещо на някого, когато правиш милостиня, даряваш, да не го правиш, за да се покажеш пред хората, или за някаква изгода, а така, за Бога. Какво значи “За Бога” също не винаги и не всички разбират, но ако Бог е добро, то значи го правиш за добро, за доброто. И както и пише, Той ще ти върне наяве, сиреч, реално, въпреки, че ти даряваш скрито. Но това е вяра, а не разписка на хартия, срещу която се получават пари.
Едва ли тук законодателят е решил да замести Бога, като връща на дарителите нещо, в случая данъчни облекчения наяве. По-скоро се е целяло по този начин да се насърчат дарителите.
Но сигурно е много ясно, че по този начин всички, и дарители, и получаващи дарения, и държава изпадат в пълно противоречие с морала, със Светото писание. И така няма начин да не произлязат проблеми, защото модерното ни настояще и твърде древните морални норми в старите книги може би подбуждат много хора да мислят само от гледна точка на днешния ден, на тук и сега. Но така не може. Тук и сега, днес, може да мислим за най-неотложното, но не и да се противопоставяме на извечни морални норми.
Може би отделен въпрос, а може би не е и този, че много фирми правят дарения за реклама. Но рекламата не е дарение?... Срещу реклама фирмите получават увеличаване на продажбите си, на печалбата си.
А и какъв ли е точно ефектът и ползата от данъчните облекчения за дарители? Да допуснем, че една фирма дарява хиляда лева на някого и срещу това държавата прави на същата фирма облекчения за сто лева. Тогава е много логичен въпросът защо фирмата просто не подари само 900 лева?...
В Библията не се забранява на онзи, който е получил дарение да разказва за това. Но много от днешните дарители почти никога не пропускат сами да разкажат за дарението си. И през ум не им минава да чакат получилият дарението да ги похвали.
Някои са учили, а някои се и сещат за Серафим на Йордан Йовков, или за един герой на Теодор Драйзер, който носейки табелки с реклама на фирма казва: “Ето ме, Господи, взех кръста си и те следвам, един отпред и един отзад.” Табелките са две, една на гърдите и една на гърба.
А може би най-същественият от въпросите е защо много хора се нуждаят от дарения...
Това са част от фундаменталните въпроси на битието по повод даренията. Ето по-долу становище, което не тълкува и не повдига такива дълбоки морални норми. То е написано тук и сега, за момента:
Граждански организации и активни дарители в България се обединиха около становище, насочено против готвените данъчни промени от Министерство на финансите. Промените в данъчните закони предвиждат почти пълно премахване на данъчните облекчения за индивидуални и корпоративни дарения, включително даренията в полза на юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за общественополезна дейност; здравни и лечебни заведения; специализирани институции за предоставяне на социални услуги и домове за деца; стипендии и други.
Група организации, сред които Българският център за нестопанско право, Българският дарителски форум, Българският форум на бизнес лидерите, фондация “Програмен и аналитичен център за европейско право”, фондация “Работилница за граждански инициативи”, фондация “Помощ за благотворителността в България”, фондация “Лале”, Център за култура и дебат “Червената къща” и “Каритас България” започнаха Кампания за запазване на данъчните облекчения за дарения. От вчера (20-ти октомври 2008 г.) стартира и подписка срещу направените предложения на адрес: http://www.bgpetition.com/zapazvane-na-danuchnite-oblekchenia-za-darenia/index.html, която само за един ден е събрала над 130 гласа.
Логиката на промените е необяснима – те стесняват обхвата на сферите на дарителска подкрепа и изкуствено насочват дарителите единствено към помощ за хуманитарни цели, което е отминал етап в благотворителността не само в повечето европейски държави, но и в България. Още повече, че с промените организациите, регистрирани в обществена полза на практика биват лишени от всякаква данъчна подкрепа. Премахва се разликата между данъчните режими на организациите в обществена полза и на тези в частна полза и на практика се обезсмисля различния режим за двата типа организации.
* * *
Неприятният флирт между държавата и благотворителността
Синоними ли са PR и милосърдие?
Единен дарителски номер вече и в България