От тук тръгва дълъг и в повечето случаи доста депресиращ самоанализ кое ни кара да се чувстваме нещастни, кое предизвиква нашето нещастие и кое го задълбочава. Традиционните рецепти всеки ги знае, но както е казал народът едно е да знаеш, друго е да можеш, трето е да го направиш. С една дума ключът към щастието е победата над себе си – да можеш да надмогнеш себе си и да си както се казва над тия неща.
Не се ядосвай – шопът добре го е формулирал като – оти да се косим, като че ми мине и вечно меродавното – всяко чудо за три дни.
В крайна сметка се оказва, че е доста трудно в този напрегнат свят да не се ядосваме, особено когато ние сме онеправданите. Но и да се разкрещим на някой, който ни е настъпил в автобуса, и дори да ни стане по-добре от това, че сме изпуснали парата, нашите лични проблеми няма да се решат така.
За хората с ниско кръвно скандалите го нормализират, но тези с високо да внимават. И все пак има далеч по-приятни начини за вдигане на ниското кръвно. Важно е да се научим да отстояваме гражданската си позиция и да бъдем граждански активни, без излишно да си косим нервите. А ако някои ни е онеправдал – хубавото на християнството е, че можем да се успокоим, че Бог всичко вижда и злият неизбежно ще бъде наказан – както в приказките, а за нас остава здравият сън на чистата съвест.
Не завиждай – отново датира от библейската древност и максимата бива модифицирана и сублимирана от нашенската градация – Не гледай в паницата на съседа. Една от причините за увеличаването на депресиите с напредъка на глобализацията е именно факта, че хората са склонни постоянно да се сравняват с ближния. А когато вече целият свят е едно село ние винаги ще можем да откриваме нещо, което нямаме, а ни се струва, че би ни направило щастливи, ако го имахме. Така ако изразим щастието с графика ще бъде една вълнообразна функция с пикови моменти на еуфория.
Не се връзвай на рекламите – рекламистите смятат, че правят хората щастливи, като постоянно им набиват в очи красиви жени, сладки деца, бързи коли и вкусни лакомства, факт е обаче че на човек все нещо не му достига и това води до объркване, постоянен недостиг и отново до депресия. Някой най-накрая е успял да се ожени за хубавка и интелигентна дама, но уви тя вземе, че дебелее неимоверно. Тъкмо сме намерили мечтания хубавец с много пари, но се оказва, че той предпочита казината.
И така фикс модела се оказва постоянно недостижим и когато гледаме тези реклами може да изпаднем в депресия вместо да се затичаме към магазина и да закупим рекламирания продукт. А ако случайно имаме щастието да имаме семейство по американски модел, един прекрасен ден то ни доскучава.
Винаги ще има нещо, което ще ни липсва, затова вкарайте в употреба принципа – колкото – толкова.
Оптимизмът е магия – психолози и любители на големи тиражи безспирно и безпроблемно обясняват как колкото сме по-оптимистични и ведри, толкова по-хубави неща ни се случват. Усмивката привлича усмивка, а тъгата само сълзите. И това е вярно, ако не го издигаме като панацея. Особено важи при общуването с другите – хората избягват да общуват с така наречените проблемни хора, защото нямат сила да носят бремето и на другите.
Надявай се на по-добро бъдеще. Формулата – надеждата умира последна не е случайна и благодарение на нея хора с трагична съдба и нелек живот доживяват до дълбоки старини.
Харесвай се – понякога ни се струва, че на никого не му пука за нас и най-вероятно не сме далеч от истината. Струва ни се, че никой не ни разбира и най-вероятно е така. Ще кажете трудно е да се харесам като нямам нови дрехи, косата ми е изтощена, не мога да си позволя да излизам никъде, нямам приятели – ми на кой му пука. Намерете си лично ваше хоби, някаква готина мания, която да поглъща свободното ви време. Физическата работа отвлича от тежките мисли.
Ако няма с кого да излезете на ресторант, открийте колко е секси да вечеряте сама и да усещате любопитните погледи по себе си.
Помагай на другите – колкото и мизерен да се чувствате винаги има на кого да помогнете и да се почувствате полезен и нужен. Нещастието може да ни озлоби, но може и да ни направи много по-добри и много по-състрадателни.
Ако не се затваряте в себе си, но изградите един свой интересен свят хората ще бъдат привлечени от него и сами ще ви потърсят. В крайна сметка щастието е вътре в нас, въпросът е че е много трудно да не мамим себе си, да сме доволни от себе си и най-вече да знаем кои сме ние и с какво бихме искали да ни запомнят.