Снимка: Sxc.hu
Днес има всевъзможни уреди за правене на чай – в тенджера на котлона, в термокана, от бутилката с минерална вода, която пуска и топла и студена вода... така че в един момент се оказва, че малцина ползват старовремските чайници за чай.
Може би изброяването на различните чайници ще е нещо като антична разходка из кухнята.
Метални чайници – за варене на чай.
Може би някои си спомнят подобни чайници, в които бабите им са варили чай. Нашият беше син и основно в него се правеше липов чай. Такива чайници се слагат директно на печката и в тях се вари чая. Някои от тези чайници имат свирка и сигнализират, когато водата е завряла.
Порцеланови, керамични и стъклени – за запарване на чай.
Това може би са по-модерните чайници за нашите земи. В тях се слагат листенцата от чая, похлупват се и се оставя чаят да се запари. Някои от тях имат специални отделения за чая, така че да не се налага да го прецеждаме.
От там нататък следват вариантите и разновидностите.
Може да си украсите сами чайника като налепите по него камъчета, да го изрисувате с бои за стъкло или с онези маркери, които рисуват върху всичко. Може да направите много неща – стига да си имате чайник. И най-вече да смятате, че чайникът е нужна вещ за вашия дом.
И в началото на есента нека проверим колко от нас използват чайник?
Иначе е къде-къде по-уютно да сложиш чайника на масата, да извадиш кифличките и да седнете с приятели, загърнати в плетени одеяла да пиете чай – идилично, нали? Въпросът е, колко хора имат време за подобна приятелска или семейна идилия, да седят с часове около чайника и да си разказват истории? Може би много повече, отколкото предполагаме.
Време е за чай! Всъщност, винаги е време за чай.
Разгледайте красиви дизайнерски решения на чайници в галерията ни.