Над 30% от българите имат проблеми със зрението. А според някои статистики 80% от хората над 45 години у нас носят задължително очила. Това са изключително сериозни процентни съотношения, които говорят за липса на профилактика у нас. За да бъдем спокойни, че зрението ни е стабилно, е необходимо да посещаваме офталмолог поне един път годишно.
Голяма дилема за част от хората с проблемно зрение е дали да носят очила или контактни лещи. Сред по-възрастното население все още битува мисленето, че лещите са вредни за очите. Това, разбира се, отдавна е опровергано от медицинските лица и експерти.
И все пак, какви са предимствата на лещите пред очилата?
1. Подобряват самочувствието
2. Липсата на рамки дава възможност за по-широко зрително поле, т.е. човек вижда по-голяма част от заобикалящото го пространство. Това е така, защото контактната леща е непосредствено до роговицата на окото, докато корекционното стъкло на очилата е по-далече от нея.
3. При пациенти със силно изразено късогледство, далекогледство и астигматизъм се получава по-добро зрение с контактни лещи в сравнение с очилата. Не се получават отблясъци, които са типични за стъклата на очилата, особено ако са без антирефлекс. Няма го и неудобният натиск на рамки върху носа или зад ушите. Допълнително удобство създава фактът, че контактните лещи не се разместват, не се запотяват при температурни разлики и не се мокрят при дъжд.
4. Пациентите, които се нуждаят от очила и за близко и за далечно виждане, могат да използват лещи за далече, а за близко четене да слагат очила и лещи едновременно. Единственото условие е да имат два чифта очила за четене – едните при използването на лещи, а другите при четене без лещи.
С цветните контактни лещи – с диоптър или без, можем да променим цвета на очите си и по този начин да бъдем винаги различни и загадъчни. Ако все пак не можем да свикнем с лещите за постоянно, можем поне да ги редуваме с очилата, за да бъдем и по-оригинални.
Постоянното носене на контактни лещи при късогледство намалява макар и минимално темпото на увеличаване на диоптрите, защото контактната леща е по-близо до окото. Въпреки всички качества на контактната леща, препоръчва се редуване носенето на лещи и очила, за да може окото да получава достъп на кислород по естествен начин. При стандартни контактни лещи се препоръчва да се носят по 8 часа на ден лещи, останалото време от деня очила и минимум 2 дена в седмицата - постоянно очила.
* * *