Ваксина или скрийнинг ще ограничи рака на маточната шийка

28.01.2011г. / 10 30ч.
Ивет Лолова
Ваксина или скрийнинг ще ограничи рака на маточната шийка

На поредната кръгла маса вчера в София, в Народното събрание, се събраха специалисти и парламентаристи, за да обсъдят мерки за ограничаване на рака на маточната шийка. Ситуацията у нас не е лека по икономически и други причини. Подетата от времето на миналия министър на здравеопазването кампания „Спри и се прегледай” всъщност не започна.

Проф. Генка Петрова-Ташкова - заместник-ректор по научната дейност в Медицински университет - София:
Още се търси кой начин за ограничаване и справяне с болестта е най-изгоден и ще донесе най-големи резултати - дали задължителната ваксинация на момичета, навършили 12 години или скрийнинговия подход. По разчети ваксината би струвала около 14 млн.лв., ще покрие 95 % от населението, но проблемът е, че резултатите ще дойдат след 10-15 години. Скрийнингът ще струва около 51,3 млн.лв., ще покрие около 75 % от населението и то при предварително поне година разяснителна работа.

Най-добри резултати ще даде комбинацията от двата метода, но това трудно би се осъществило в България.

Доц. Валерианова – директор на Онкологична болница София изнесе стряскащи данни за страната ни. България е на едно от първите места в Европа по заболеваемост, като най-много болни жени от рак на маточната шийка има в Перник – 42 на 100 000 жени. След него най-силно засегнати райони са Враца, Сливен, Шумен и Варна. В Южна България – районът на Кърджали и Смолян заболяването се среща най-рядко и то най-вече в районите с мохамеданско население, като причината за това вероятно е обрязването.

Още сериозни цифри – бяха показани множество графики, от които се вижда, че кривата на заболяването в България от години трайно нараства. В момента се регистрират 1000 нови случая годишно, а починалите са 346. За 2011 година прогнозата за заболеваемостта от рак на шийката на матката е за 1200 нови случая.

Теодора Захариева - председателката на Българския пациентски форум и учредител на Центъра за защита на правата в здравеопазването – "Събирането и говоренето по такива кръгли маси е чудесно, но за да има практически резултати, трябва да се разпишат ясни отговорници и срокове за изпълнение на конкретни задачи".

Доц. Евгерий Генев – председател на Българската педиатрична асоциация – „Повече от 10 години в световен опит тази ваксина е показала, че е ефективна. Кога ще започнем първичната профилактика? Може да потърсим чуждестранния опит, например в една южноамериканска държава ваксината се финансира по равно от здравната каса, държавата, общината и семейството”.

Евгения Адърска - председател на АПОЗ - Асоциация на пациентите с онкологични заболявания и приятели - ”Защо в България не се случва нищо след толкова години говорене? Нека финансистите приемат стряскащите цифри и да предприемат нещо”.

На кръглата маса беше изнесена последна информация за ефективността на ваксината и че има окуражаващи данни, че до 20 години след имунизация може да се разчита на имунологичната памет и жената да не се разболява от рак на маточната шийка.

Участие в срещата взеха участие министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов, Десислава Атанасова, д-р Даниела Дариткова и д-р Лъчезар Иванов от Комисия по здравеопазването към НС. Водещи медицински специалисти в областта на гинекологията, онкогинекологията и епидемиологията ще представят тежестта на заболяването в България и ще предложат добри практики и ефективни решения за ограничаването на единственото към момента предотвратимо онкологично заболяване – РМШ.

За превенцията на рака на маточната шийка в условията на икономическа криза говори генералният директор на Европейската асоциация за борба с рака на маточната шийка (ECCA) д-р Филип Дейвис.

В свободната дискусия се включиха представители на неправителствени организации, директори на болници и здравни асоциации.

Ограничаване на рака на маточната шийка в крайна сметка може да стане не само с говорене, а с действия, с конкретни ангажименти и срокове – беше изводът от дискусията.

Прочетете още:

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
Георги ( преди 11 години )
Проблемът е голям и в същото време преодолим, и съжалявам, че управляващите не го разбират. През 2008 като общински съветник предложих поне в София да започнем безплатна ваксинация на 12-13 годишни момичета, преди начало на полова зрялост. Разход около 2 млн лева на година, което общината може да си позволи. Но докладът така и не мина през здравна комисия... Съжалявам за което. Но ще продължавам, и все някога ще стане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар