Вероятно всяка домакиня знае с известна точност колко пари отделя месечно за храна. Мит или истина е твърдението, че ако решим да се храним здравословно, похарчените пари ще са повече, а закупените продукти – по-малко? Нищо чудно да се окаже вярно. Напоследък за сметка на количеството произведени продукти страда качеството им. Всичко е хем със 100% натурален произход, хем по-трайно, а на всичкото отгоре – без консерванти.
Отдавна не прекопаваме задния двор и не разчитаме на собствено изпитано производство, а отскачаме до супермаркета или в по-добрия случай до близкия „Плод и зеленчук“. По-качествените продукти са без съмнение и по-скъпи. В такъв случай, ако искаме хем да се храним здравословно, хем да не страда джобът ни от това, трябва да имаме следното предвид:
- Колкото по-тънка е кората (съответно – люспата, ципата) на съответния плод или зеленчук, толкова по-лесно е за химикалите да проникнат през нея. Съответно с обикновено измиване или обелване няма да постигнем задоволителен ефект.
- За да е здраво цялото семейство (и особено децата, които са най-уязвими към химикалите, с които се третират продуктите), имайте предвид написаното по-горе за зеленчуци като спанак, зеле, чушки, картофи, зелена салата и целина, както и за плодове като череши, грозде, праскови, ябълки, нектарини, боровинки и ягоди.
- Ако не всичката храна, която закупувате, а само споменатите плодове и зеленчуци са избрани внимателно, с наистина доказано качество и съответно по-скъпи, тогава финансите ви няма да страдат толкова много, а ще бъдете сравнително по-спокойни за това, което слагате в устата си.