Световният ден за борба с астмата издигна балон в Южния парк

02.05.2007г. / 13 24ч.
Аз жената
Световният ден за борба с астмата издигна балон в Южния парк

Стартира инициативата “Месец на отворените врати”, която ще даде възможност на всички желаещи да измерят дишането си през месец май в цялата страна.

9 от всеки 10 души, страдащи от астма се примиряват със симптомите на болестта, която ограбва живота им!
Подкрепете ни, за да докажем, че не сме едни от тях!

1 май – Световен ден за борба с астмата

На 1 май (вторник) от 10:30 ч. в Южния парк беше отбелязан Световният ден за борба с астмата.
Под мотото “Астмата може да бъде контролирана!”, с музика и с много настроение беше издигнат летателен балон над София. На събитието присъстваха председателя на Асоциацията на българите, боледуващи от астма (АББА) – г-н Пенко Русев; д-р София Ангелова от Българска асоциация по белодробни заболявания (БДББ) и доц. Димитър Попов от Българско дружество по алергология (БДА).

Целта е вниманието на обществеността и страдащите от астма да се насочи към факта, че с точна диагноза, обучение и ефективно лечение пълноценният им живот е постижим. Същевременно, неконтролираната астма генерира неоправдано големи рискове за пациента и разходи на държавата, в пъти превишаващи отделяните средства за лечение.

Инициативата “Месец на отворените врати”

С подкрепата на Асоциацията на българите, боледуващи от астма (АББА), Българското дружество по белодробни болести (БДББ) и Българското дружество по алергология (БДА) през месец май в специализирани кабинети в цялата страна безплатно ще бъде измервано дишането на всички желаещи.

Повече информация можете да получите на тел: 02/ 980 45 46 всеки работен ден от 10:00 до 17:00 часа или на Интернет страниците на АББА: www.asthma-bg.com, БДББ: www.thorax-bg.com и БДА: www.allergy-bg.net.

Повече за астмата и нейния контрол

Повече от 300 милиона души по целия свят страдат от астма. Заболяването е тежко бреме за много хора, техните семейства и обществото като цяло.

В България данните сочат, че около 5% от населението, или 400 000 души, страдат от бронхиална астма, сред които значителен брой деца. Това прави астмата една от най-разпространените хронични болести. Въпреки сериозността на заболяването, диагностицираните и лекувани в годишен план пациенти са не повече от 60 000. Едва около 20% от пациентите с диагноза астма се лекуват редовно и постигат контрол на заболяването.

Според Международните насоки за лечение на бронхиална астма (GINA – 2006), добрият контрол върху астмата означава, че пациентът с астма живее пълноценно:
без (или не повече от два пъти седмично) дневни симптоми на астма;
без нощни смущения/ събуждания заради астмата;
без (или не повече от два пъти седмично) нужда от употреба на бързодействащи медикаменти за облекчаване на задуха;
без затруднения при извършване на физическа активност;
без резултати от тестовете за изследване на дишането извън нормалните граници;
без астматични пристъпи/ усложнения.

Ранното диагностициране, обучението за причините и живота с астмата, както и редовното лечение помагат на пациента и неговото семейство да живеят пълноценно и да предотвратят основните рискове от нелекуваната астма. Сред рисковете за недобре лекувания пациент са:
риск от усложнения (ремоделиране на дихателните пътища, хоспитализации, инвалидизация, смърт);
ограничаване на трудоспособността; отсъствия от работа и училище;
ограничаване на активния живот; социална изолация.

През месец май стартира инициативата “Месец на отворените врати”, организирана съвместно с Българското дружество по белодробни болести (БДББ) и Българското дружество по алергология (БДА). Инициативата ще даде възможност на всеки желаещ да измери дишането си безплатно. В първите работни дни на месец май ще бъде обявено приемното време на специализираните кабинети в София-град и София-област, Балчик, Варна, Видин, Велинград, Враца, Велико Търново, Габрово, Добрич, Кърджали, Ловеч, Пловдив, Плевен, Разград, Русе, Смолян, Стара Загора, Хасково и др.

Всеки желаещ да получи повече информация може да се обади на телефон 980 45 46 (на цената на един градски разговор) всеки работен ден от 10:00 до 17:00 часа или на интернет страниците на АББА – www.asthma-bg.com, БДББ – www.thorax-bg.com и БДА – www.allergy-bg.net.

Коментирай