Аденоидната вегетация, позната сред хората под името “трета сливица” е анатомичен орган, с който се раждат всички хора. При някои обаче, тя поражда проблеми, оттам и общественият интерес към нея.
Тя е разположена зад носа, в епифаринкса, т. е. в горната част на устната кухина, зад мекото небце. При някои деца тя е по-голяма и пречи на носното дишане. Децата дишат с отворена уста, нощем хъркат, често боледуват от ринофарингити, защото дишат незатоплен, неовлажнен и нефилтриран от носните ходове въздух. Постепенно, с нарастване на възрастта, започва да се променя и физиономията на детето – долната челюст провисва, предните горни зъби отиват напред, детето получава характерно “аденоидно лице”, но тогава вече е късно да се предприемат каквито и да било действия.
Голямата трета сливица създава затворено пространство, откъдето по-често тръгват различни инфекции, такива деца почти непрекъснато са на антибиотици, боледуват често от уши. Като тръгнат на училище те са по-разсеяни, по-трудно се справят с учебния материал и изостават от другарчетата си.
В такива случаи говорим за необходимостта от оперативно отстраняване на аденоидната вегетация, т. е. т. нар. трета сливица. Не съществуват други методи за корекция на аденоидната вегетация. Прилаганите от доста лекари носни капки, дори хидрокортизонови продукти имат само кратковременен ефект.
Показанията и решението за оперативно лечение могат да бъдат препоръчани само от квалифициран оториноларинголог.
Операцията се извършва вече задължително само под обща анестезия, в добре оборудвано болнично заведение, разполагащо с операционна зала, обучен персонал, вкл. анестезиолог с опит в работа с деца, добре оборудвана реанимация. Ваденето на третата сливица под “местна” анестезия, т. е. почти без упойка, говори само за липса на професионализъм и пренебрегване на интересите на детето, което твърде много се стресира и даже някои деца може да почнат да заекват, да се напишкват. Маса родители все още помнят как някога на тях са им вадили третата сливица – с шамари, с болка и т. н.
Кога се оперира третата сливица? Оперира се, когато се наложи. Всички приказки от типа на това, че до 4-5 год. възраст не се вадят сливици и пр. говори за некомпетентността на лицата, които ги дават. Най-много аденотомии се правят на 2-3 год. възраст. Алергията, алергичният риносинуит не е пречка за провеждането на аденотомия под обща анестезия.
В заключение трябва да се подчертае следното: Указание за оперативно лечение на третата сливица се дава от опитен оториноларинголог с опит с работа с деца. Единствена специализирана Детска УНГ клиника е разкрита само в Университетска болница “Царица Йоанна” – София, която е добре оборудвана с необходимия инвентар, разполага със съответните операционни зали и обучен персонал и специалисти на световно ниво.
За контакти: МЦ “Детско здраве”, 1606 София, ул. Ами Буе 27, тел. 952 42 97; Доц. Цоло Цолов.