И лекарските рецепти стават електронни

04.10.2007г. / 10 52ч.
Аз жената
И лекарските рецепти стават електронни


Първата електронна рецепта в България бе издадена и изпълнена вчера, 4 октомври 2007, в град Сливница в рамките на пилотния проект за електронна здравна карта, който се реализира от Министерството на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса.
Официалният старт на системата в първата лекарска практика и първата аптека, включени в проекта, бе даден лично от министъра на здравеопазването. На демонстрацията присъства и министърът на държавната администрация и административната реформа.
В представянето на проекта взеха участие и заместник-министърът на здравеопазването, експерти от МЗ, МДААР, фондация “Електронно здравеопазване”, общопрактикуващите лекари и фармацевтите от Сливница, които са включени в проекта.
По време на тържеството в Сливница представителите на трите компании, които реализират проекта – ICW, Cisko и Контракс, връчиха на министър Гайдарски голяма професионална електронна здравна карта като символ на “ключ към здравето”. Министърът връчи професионалните електронни карти и пациентската карта на д-р Попова, магистър-фармацевт Димитрова и г-н Йорданов, след което бе направена демонстрация на работата на системата.
Тя започва да функционира след поставянето на двете карти – на лекаря и на пациента, в четящото устройство. За максимална сигурност и надеждност лекарят въвежда ПИН-код, с който системата му разрешава да издаде електронната рецепта. Тя се генерира автоматично след въвеждане на заболяването и медикамента.
Вече издадена, рецептата се съхранява на специален сървър в НЗОК, а информацията за нея – на електронната карта на пациента. Данните се изпращат през специално устройство, което обработва и криптира информацията, и се предават през защитена интернет среда. Тя е изградена на базата на мрежови комуникационни устройства, защитни стени и базирани на IP телефонни комуникации. Набор от програмни средства дава възможност за интеграция между системата и софтуерните приложения, използвани от лекарите.
При посещение в аптеката рецептата се отваря автоматично след поставяне на пациентската карта до тази на фармацевта в четящото устройство. Фармацевтът също въвежда ПИН-код, за да се идентифицира и удостовери, че лекарството е отпуснато.
В момента стартира и използването на системата в останалите 6 лекарски практики и 3 аптеки в Сливница, които са включени в проекта. В следващите три месеца всички 1000 пациенти, които участват в проекта, ще представят при преглед и в аптеката електронната си карта, върху която се записва информация за електронната рецепта. През този период ще бъде направен и мониторинг, който ще покаже в каква насока и с какви темпове може да се премине към въвеждане на електронната карта за всички български граждани.
Пилотният проект за въвеждане на електронни здравни карти стартира на 21 февруари, като обхваща две населени места – гр. Сливница и с. Алдомировци, 7 общопрактикуващи лекари, 4 аптеки и 1000 пациенти с хронични заболявания. в гр. Сливница. Той е част от изпълнението на предвидените действия и мерки в Националната стратегия за внедряване на електронно здравеопазване, която бе приета от правителството в края на декември 2006 г.

Коментирай