Едно малко в студа...

09.01.2008г. / 12 03ч.
Аз жената
Едно малко в студа...

Едно малко уиски или водка наистина сгряват човека, но за кратко. Лекарите препоръчват алкохолът да се избягва през зимата, защото той води до разширяване на кръвоносните съдове и кръвообращението се затруднява, откъдето следва, че усещането за студ се усилва. Много руснаци, а и българи, не биха се съгласили с подобна констатация, защото те твърдят, че решението е далеч по-просто – да се пие по едно малко по-начесто.

Може би именно заради компромиса са се появили напитки като грога, ирландското кафе, което е сигурно доказателство, че хората се вслушват в съветите на лекарите и проявяват творчество в това как по-здравословно да продължат традициите си.

А всички знаем, че при силен студ се препоръчва да се пият повече топли течности. Чаят е най-лесно достъпен, най-бързо се приготвя и е най-ефективен. Добре е да се пие с повече захар или мед, защото през зимата на организма ни са му необходими много повече калории, за да се справи с температурните разлики.

Затова и е абсолютно противопоказно зимата човек да се подлага на строги диети, точно напротив, трябва да похапва повече и то по-начесто, за да запази организма си здрав.

За да не замръзнем, не на последно място е важно и как се обличаме и колко време престояваме неподвижни на студа. За предпочитане са вълнените дрехи пред памучните, а шапката, шалът и ръкавиците са задължителни, за да запазим топлината на тялото си. Да не забравяме и качествените обувки, които не пропускат вода и са с добра изолация.

Приготвяйки багажа си за планинската хижа, не бива да вземаме същите дрехи, като онези, които приготвяме за командировка в съседен град. Добре е да се оборудваме с грейка, няколко чифта вълнени чорапи, ръкавици и шапка.

Ако ще караме ски, планинските спасители препоръчват да го правим само на работещите писти и то в работното им време. Хубаво е, че вече има писти, които се поддържат 24 часа в денонощието.

Говорим за студ, но някои се връщат със слънчеви изгаряния от зимната отпуска. Не бива да подценяваме зимните слънчеви изгаряния, кремът с по-висок слънцезащитен фактор е едно от първите неща, които трябва да сложим в багажа си, както и тъмните очила.

Ако ще правим преходи, то най-добре е те да са кратки, по утъпкани, познати пътечки – например до близката хижа. И никога сами – най-добре е с опитен водач и добре заредени мобилни телефони. Щеките и туристическите котки ще са ни от полза и при дълбоки пъртини и при заледени склонове.

Ако се подготвим добре, зимата ще ни изненада само приятно с белотата и чистотата си.

И не забравяйте, само по едно малко за отскок.

Коментирай