Пациентките след операция по безкръвен път се възстановяват почти два пъти по-бързо, отколкото ако се прилагат стандартните интервенционни методи. Това заяви д-р Здравко Минев, акушер-гинеколог в Специализираната болница за активно лечение по акушерство и гинекология “Селена” в Пловдив. Според него при лапароскопското премахване на матката (хистеректомия) болните се изписват на третия или четвъртия ден, докато при стандартната коремна интервенция това става след 7-8 дни. Възстановяването и връщането към нормалния начин на живот при безкръвната операция е за 2 седмици, а при стария метод – минимум за 30 дни и 3 месеца загуба на работоспособност, допълни специалистът.
Лапароскопията е безкръвен оперативен метод, при който през малък отвор в коремната стена се вкарва тънка камера. С нея се оглежда коремната кухина, а през няколко други отвора се въвеждат инструментите, с които се оперира. Асистираната хистеректомия се извършва за 2 часа под пълна упойка, обясни д-р Снежана Топалова от пловдивската болница. По думите й, освен липсата на болка и по-бързото възстановяване на пациента, предимствата на лапароскопския метод на хистеректомия са липсата или образуването на по-малко сраствания в коремната кухина, подробно оглеждане на целия корем по време на операцията и не на последно място – никакви козметични дефекти на коремната стена.
За да не се затруднява оперативната дейност, пациентките не трябва да са с наднормено тегло. Според лекарите в болницата отстраняване на матката е наложително при обилни кръвотечения, които водят до анемия и отпадналост. Операцията е задължителна и когато има доброкачествени образувания на маточната мускулатура, т. нар. “миомни възли”, които се срещат при една трета от всички жени.
“Извършваме хистеректомия и при изпадане на матката във влагалището след разхлабване на тазовите мускули и сухожилия – причините в този случай могат да са сложно раждане, генетични фактори или тежък физически труд”, казва д-р Ангел Стратев.
“Оперативна лапароскопия се прилага и за премахване на сраствания в коремната кухина, водещи до стерилитет, при прекъсване на маточните тръби, премахването на кисти на яйчниците, диагностициране и лечение на ендометриозата и много други заболявания”, подчертава д-р Камен Кръшков. Според него методът е подходящ и за премахване на извънматочна бременност със запазване на тръбите.
Освен оперативна, в Пловдивската АГ болница се извършва и диагностична лапароскопия. Чрез нея се уточняват причините за стерилитет, хронична тазова болка, неясни туморни формации в корема, дори проверки на ефекта след предишна операция – т. нар. “секънд лук”. Лапароскопията е рутинно изследване и преди започването на инсеминации или ин витро процедури, обясняват специалистите.
* * *