Читателките на Az-jenata.bg са доста информирани относно проблемите, свързани с рака на шийката на матката. По различни поводи сме публикували разнообразни материали по темата.
Сега, във връзка с “Европейската седмица на предпазването от рак на маточната шийка в България” от 19 до 26 януари се свързахме с д-р Мария Попова, която е началник на Клиниката по обща и онкогинекология в Пета градска многопрофилна болница в столицата. Тя е посветила цели 43 години от живота си в борбата срещу рака на женските гениталии и определено има какво да ни каже във връзка с това.
Тъй като в предишни интервюта сме ви запознавали с целите на кампанията, сега попитахме направо доктор Мария Попова за резултатите до момента, както и за бъдещи действия към намаляване на заболелите жени от рак на шийката на матката.
Много от нас се страхуват от рака, но след като прочетем думите на д-р Попова, може би ще бъдем малко по-спокойни във връзка с опасностите и малко по-отговорни към собственото си здраве.
Моля, кажете как върви работата по превенцията на рака на шийката на матката у нас?
През последната година беше разработена програма за борба с онкологичните заболявания в България. Разработена е и програма за профилактика на рака на маточната шийка. Предстои тяхното приемане от МС и парламента и прилагането им на практика. Усилията ще бъдат насочени както към първичната, така и към вторичната профилактика, т. е., прилагането на ваксините за предпазване от развитието на предракови заболявания и рак и организирането и извършването на профилактични прегледи с цитологично изследване.
Забелязва се една благоприятна тенденция за явяването на все повече жени по собствено желание на профилактични прегледи, повлияни от разяснителната работа на специалистите онколози, гинеколози и обществени организации, чрез медиите, както в Европейската седмица за борба с рака на маточната шийка, така и през цялата година.
Младите жени в България са все повече информирани и разбират, че няма да бъдат търсени и заставяни да се явяват на профилактични прегледи. На тях им се предоставя възможността да им бъдат направени такива, а те сами трябва да се погрижат те да се осъществят.
Какви са статистиките?
През шейсетте и седемдесетте години на миналия век България беше от страните с много ниска заболеваемост от рак на маточната шийка. През осемдесетте години заболеваемостта леко се повиши, но оставаше на едно ниво от около 13,5 – 14 на 100000 жени.
През последните 20 години заболеваемостта непрекъснато се повишава и по последни данни на Националния раков регистър достигна 27,4 на 1000 жени. Годишно заболяват 1100 жени и от това заболяване умират 370 жени. Сега България се нареди сред страните с най-висока заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка.
Причината за това е разрушаването на съществувалата система на профилактика, при което тя не беше заместена с по-добра такава. В резултат не се откриват и лекуват своевременно предраковите заболявания, а се достига до развитието на рак. Лошите лечебни резултати се дължат не на неправилно лечение, а на това, че в 60% от болните са в напреднал в развитието си стадий на болестта, когато лечението в малък процент води до трайно излекуване.
Много жени се притесняват, че ракът може да се предава по наследство? Какви са Вашите изследвания относно генетичната обремененост?
Не. Ракът не се предава по наследство в смисъла на предаване на гени носители на заболяването. Има фамилии с много болни от рак понякога на едни и същи органи или на различни органи. Това е фамилната онкологична обремененост. Тя се дължи на определена предиспозиция на организма към възникването на заболяването, на еднаквия или сходен начин на живот. Както жените, така и мъжете от такива фамилии трябва много стриктно да се подлагат на профилактични прегледи, да обръщат необходимото внимание на оплакванията си и да търсят своевременна лекарска помощ за уточняване на естеството им.
Смятате ли, че аварията в Чернобил преди 22 години дава отражение и у нас?
Всяка повишена радиоактивност влияе върху заболеваемостта от онкологични заболявания, в това число и аварията в Чернобил. Не бива да игнорираме атомните бомби над Хирошима и Нагазаки. Многобройните надземни опити с атомни бомби след Втората световна война, необявяваните аварии в атомни електроцентрали и т. н. Известно е, че някой от елементите се разпадат за повече от 100 години.
Напоследък все по-млади хора се разболяват от рак, как си го обяснявате?
Да. Броят на младите хора, които се разболяват от рак, всяка година нараства. Ще отговоря на въпроса ви по отношение на рака на маточната шийка.
Половият живот на момичетата у нас започва много рано. При повечето от 12 до 14 годишна възраст. В резултат на това те рано се заразяват от полово предавани болести, които имат продължително въздействие върху влагалището и маточната шийка.
Разпространеният през последните 20-30 години промискуитет т. е. наличието на много партньори, както от страна на жените, така и от страна на мъжете. Бих искала да отбележа, че ако единият от партньорите няма много сексуални връзки, но другия ги има, то и този, който е ограничил контактите само с един, на практика е също потърпевш.
Практикува се в един сеанс вагинален, орален и анален секс.
Липсва навика и нагласата винаги да се използват презервативи.
Начинът на хранене. Непълноценно хранене, най-често свързано с желанието за поддържане на ниско тегло. Тютюнопушенето. Наркоманията. Замърсеността на въздуха. Непрекъснатите стресови ситуации и т. н.
Дългата липса на национална програма за борба с рака на маточната шийка и неизвършването на профилактични прегледи, чрез които да се откриват и своевременно лекуват както доброкачествените, така и предраковите и началните ракови заболявания.
Недостатъчната информираност на някои групи от населението за причините водещи до заболяването и начините за предпазване и лечение.
При някой от случаите на пропуски от страна на лекарите.
Има ли някакъв шанс да се предпазим? Страхът, че никой не е застрахован е също много опасен за здравето ни, може да развием фобия, неврологични проблеми и т. н. Какво е според Вас решението?
Да, има шанс да се предпазим. Това беше доказано у нас, когато се извършваше макар и не на най-високо ниво профилактика. Особено впечатляващо е постигнатото от скандинавските страни, Канада, САЩ и други, които имаха по-висока заболеваемост от България и за 50 години тя намаля до 3-4 на 100000 жени.
Не бива да се живее в непрекъснат страх от заболяването. Дори в това кратко интервю аз се постарах да покажа, че при спазване на определени правила, което никак не е трудно, може да се избегне развитието както на предраковите заболявания, така и на рака. Откриването и лечението на предраковите заболявания се извършва с малки интервенции и 100% сигурност. Диагностициран своевременно, ракът се лекува в над 90% от болните.
В световен мащаб надеждите са отправени към прилагането на ваксините. Ако тяхното прилагане започне сега, очаква се след около 20 години да има изключително добри резултати.
Какво ще пожелаете на читателките на Az-jenata.bg?
Да са здрави, много щастливи, много обичащи и обичани и да достигнат желаните от тях успехи в живота.
Да направят така, че да не допуснат да се разболеят от рак на маточната шийка.
* * *
Въпроси и отговори за рака на маточната шийка
Седмица за борба с рака на шийката на матката
Ракът на шийката на матката – как да се предпазим?