Глобално проучване показва, че над 15% от възрастното население в Западна Европа страда от констипация (запек), като в Северна Америка този процент нараства до 28. Статистиката за България сочи, че 14% от хората над 16 години изпитват този здравословен проблем. Според проучването болестта оказва сериозно влияние върху социалния и здравословния живот на хората, като жените страдат от констипация три пъти повече от мъжете, като и при двата пола проблемът се усложнява с напредване на възрастта.
Според изследването на Дулколакс, това състояние, което в повечето случаи се пренебрегва и се смята за незначително, може да повлияе негативно както на здравето ни, така и на социалните ни контакти.
Причините, пораждащи състояние на констипация са комплексни и не напълно изяснени, като проучването доказва, че схващането за нездравословното хранене и заседналия начин на живот като основна причина за болестта, не е съвсем вярно.
Резултатите от това изследване могат да бъдат съотнесени също и към България. По последни данни на IMAS International за 2008 г., около 14% от българите над 16 години страдат от констипация, като повечето от тях се подлагат на самолечение. Най-засегнатата от болестта възрастова група са хора над 50 години, която достига 16%, за разлика от по-младите (под 30 години), които по-рядко се оплакват от подобни проблеми. Специалистите са убедени, че въздействието на състоянието на констипация не бива да бъде подценявано, тъй като може да доведе до рязко намаляване качеството на живот и липса на енергия.
Данните от глобалното изследване на над 3,000 души от 7 страни, показват именно това: 48.6% от хората, които страдат от състоянието на запек се чувстват с нарушен здравословен и социален живот.
Един от водещите специалисти в областта на гастроентерологията проф. Арнолд Уолд от Университета по медицина в Уисконсин, САЩ, смята, че: “Влиянието, което констипацията оказва на психическото ни равновесие е важно да се осъзнае, защото то може да се сравни с това при други по-тежки болести. Проучването доказва, че негативното влияние на констипацията върху здравето, тонуса и жизнеността на човек е подобно, както при нивото на дискомфорт на пациенти страдащи от ХОББ (Хронична обструктивна белодробна болест)”.
Интересно е да се отбележи, че епидемиологични проучвания показват, че появата на констипация у хората може да се свърже и със социално-икономически фактори – групите с ниски доходи са по-засегнати от тези с по-високи. Също така, градското население е по-податливо на болестта в сравнение с това по селата. От друга страна, не е установено точно по какъв начин храненето, физическата активност или хормоналните промени в организма влияят на появата и развитието на констипацията.
Много хора все още погрешно смятат, че вината за състоянието им е изключително тяхна и се дължи най-вече на нездравословен хранителен режим (липса на приемане на достатъчно количество фибри и вода) и заседнал начин на живот. В допълнение, всички, които страдат от констипация се чувстват емоционално подтиснати, което усложнява състоянието им.
Проф. Уолд счита, че проучването ще помогне на здравните специалисти да осъзнаят, че основна цел при лечението на състоянието на констипация е не само облекчаване на физическите симптоми, но и общо подобрение на качеството на живот. В заключение, професорът добавя: “Резултатите дават нови данни за това как болестта се отразява на начина ни на живот и подчертават реалната нужда от това да се вземе предвид, когато се лекуваме, както чисто физическия аспект, така и емоционалния аспект от ефекта на болестта.”
* * *
Запекът - говорим ли за него или страдаме мълчаливо
За Вашия естествен ритъм