Лимфом е едно трудно за диагностициране заболяване със сериозни социални измерения. Във връзка с поредното отбелязване на Световния ден Българското сдружение на болните от лимфом стартира и Национална информационна кампания за борба с лимфом. Тя цели да насочи вниманието на българското общество към заболяването лимфом, да акцентира върху значението на ранното му откриване и адекватно съвременно лечение. По-широкото използване на някои таргетни терапевтични подходи (атакуващи специфични мишени върху раковите клетки) може да увеличи значително случаите на излекуване на агресивни форми на нехочкиновите лимфоми, да подобри качеството на живот на пациентите и да им осигури повече време без симптоми на заболяването.
Дружеството по хематология организира VIII-та Национална Конференция по хематология и IV-ти Балкански хематологични дни от 18 до 20 септември 2009 г. в хотел Хилтън, София. В конференцията ще участват специалисти в областта на хематологията от региона. На форума ще бъдат представени и новите предписания за лечение на левкимии.
Според специалисти в България живеят около 3000 пациенти с лимфом. Всяка година в България от агресивна форма на лимфом заболяват 540 души по данни на Националния раков регистър. От тях около една трета (или 140 пациенти) през 2009 година ще бъдат лекувани с най-съвременна терапия, която е призната и използвана по цял свят. През 2008 година тези пациенти са били 90.
Лимфомът е вид рак на лимфната система, като нехочкиновите лимфоми (НХЛ) са се увеличили с над 80% само за последните 40 години. Около 200 000 души умират от тази коварна болест всяка година. НХЛ засяга активното население – предимно хора във възраст между 45 и 60 години.
* * *