Рецепта за любов

„Пътешествията на Руби Милър – книга 1: Индия – рецепта за любов“ – Александра Потър

19.02.2014г. / 14 57ч.
Аз жената
Рецепта за любов

Да си необвързан и да се озовеш в разгара на сватбения сезон в Индия – не е ли ирония на съдбата... Именно в тази ситуация попада авторката Александра Потър. В началото на 2012 г. тя прекарва четири седмици в Раджастан, който е известен като Земя на царете. „Тогава нямах сериозна връзка, бях в компанията на приятелка сред всички тези сватби и си помислих – това е някаква шега... Въпреки всичко беше страхотно, срещах прекрасни хора! Индия наистина е магическо място, което ме вдъхнови за новия ми роман“.

Индия – рецепта за любов“ е първата книга от новата поредица на Александра Потър – „Пътешествията на Руби Милър“. Авторката отново предлага на своите читатели романтична комедия с „искрица магия“, както самата тя обича да казва, но този път е добавила и елемента на пътуването, тъй като именно пътешествията са една от големите страсти в живота й.

Романът „Индия – рецепта за любов“ ни поднася романтика и забавление в съвършена форма.

Любовта следва неотлъчно Руби Милър...

Тя е писателка на романтични истории с щастлив край. Но нейната собствена не завършва щастливо: когато открива, че годеникът й е лъжлив задник, губи вярата си в любовта. Както и вдъхновението си.

Затова, когато сестра й я кани на слънчева ваканция в Индия, за да забрави проблемите си, Руби взема първия самолет и се впуска в шеметно приключение.

После всичко се случва прекалено бързо:

  • сестра й е влюбена в инструктора си по йога и бяга, за да се омъжи тайно
  • багажът на Руби е откраднат
  • красив, но досаден американец е единствената й надежда да оцелее в Индия
  • странен и смешен шофьор на бял амбасадор е техният гид по разнебитените пътища на страната.

Руби бързо научава, че индийската храна може и да не е толкова пикантна, колкото е смятала, да яздиш камила не е същото, като да яздиш пони, и едно от най-важните неща в Индия е да имаш винаги под ръка руло тоалетна хартия.

Започналото пътуване в търсене на сестра й скоро се превръща във вихрено пътешествие, което я среща с различни романтични места и... истории! И където я очакват сюрпризите на любовта...

„Защото такова е положението с любовта – тъкмо когато си мислиш, че си разбрал всичко, и тя има навика да те изненадва.“

Искам да добавя нещо повече към обичайната романтична комедия: интервю с Александра Потър

Александра Потър е родена в Брадфорд, Англия. Завършила е университета в Ливърпул. Първоначално работи като журналист и заместник-редактор в най-тиражираните дамски списания в Англия – ELLE, Company, She, Red, More!, Here и Cosmopolitan. Впоследствие продължава кариерата си в австралийския Vogue и в сп. Cleo.

След университета сте пътували до Лос Анджелис и Сидни – как това се отрази на начина ви на мислене?

О, много ми повлия. Наистина вярвам, че пътешествията в чужбина обогатяват мисленето. Срещаш се с множество прекрасни и интересни хора, преживяваш толкова много неща – и добри, и лоши, което за един писател е безценно. Най-добрият съвет, който мога да дам на всекиго, е „пишете за това, което познавате“, а като пътуваш до различни места, познанията ти и личните ти преживявания се увеличават неимоверно. Освен това мисля, че ако човек поживее в различни държави, ще получи напълно различна перспектива за живота, което също е безценен урок, особено за писател и за автор на комедии. Повярвайте ми, британците можем да бъдем забавни, а често дори не го осъзнаваме!

Работили сте и като редактор, и като коректор – как това се отрази на писането ви?

В началото беше много полезно, защото знаех какво ще привлече читателите ми. Работех в списания, насочени към младите жени и бях свикнала да пиша статии по теми, които биха заинтригували дамите на двайсет и няколко години – същите теми, по които пишех и в романите си. Коректорските ми умения също ми вършат работа – знам как да предам чисто „копие“, много съм добра в граматиката и в проверката на фактите. Като редактор също така много добре знам колко е важно да грабнеш читателя от самото начало. И не само от първа глава – това важи за началото на всяка глава.

Защо предпочитате в романите ви да има някакъв магически обрат?

„Внимавай какво си пожелаваш“ бе първата ми книга с такъв магически елемент и беше толкова забавно да я пиша и да си представям всички неща, които биха могли да се случат, че оттогава го използвам във всяка книга. Обичам да пиша романтични комедии, но имам много богато въображение и ми се иска да добавям нещо повече към обичайния сюжет момичето среща момчето. Винаги се питам: „А какво би станало, ако...?“ Този въпрос си зададох, когато пътувах по една улица в Лос Анджелис, на която бях живяла, когато бях на двайсет и една години. И си казах: „О, какво ли би станало, ако срещна своето двайсет и една годишно аз?“. И така се появи „Ако върнеш времето назад“.

„Индия – рецепта за любов“ е десетата ви книга, но първа от нова серия. Какво ще ни кажете за следващите?

В момента работя по сюжета на новата книга, която ще бъде втора от поредицата „Пътешествията на Руби Милър“. Не мога да ви кажа много, тъй като все още всичко е в работен процес, но мога да разкрия, че действието ще се развива в Париж, най-романтичния град на света...

Коя е любимата ви легенда от целия свят?

О, толкова са много! Все още ги откривам. Но ако бъда принудена да избера една, сигурно ще бъде легендата за Моста на въздишките, която присъства в романа ми „Ти, който не си за мен“. Някои читатели смятат, че е измислица, но е истина. Мостът се намира във Венеция, Италия, и ако се целунете под него с любимия си, на гондола, при залез слънце, докато звънят камбаните на „Сан Марко“, ви е гарантирана вечна любов и нищо няма да може да ви раздели. Което звучи ужасяващо романтично, освен ако не сте като героите ми Уил и Луси, които искат да се разделят – и въпреки това легендата няма да ви го позволи...

Представете ни новата героиня Руби Милър.

Обичам Руби, това е най-любимата ми героиня до момента. Тя е много близка на сърцето ми, тъй като е писател на романтични романи и е очарована от всичко, свързано с любовта. От истинските житейски истории на хората и връзките в съвременността до романтични приказки от миналото и древни легенди за суеверията в любовта. Руби се смята за нещо като любовен детектив, защото какво е любовта, ако не най-голямата мистерия от всички? Когато обаче срещаме Руби за първи път, сърцето й е разбито от неверен годеник и тя е изгубила вярата си в любовта. Смята, че романтиката е пълна глупост – а мисля, че всяко момиче е имало такъв период в живота си! На трийсет и няколко години е и живее сама в Лондон в малък апартамент с дакела си Хийтклиф, така че, когато се озовава в разгара на сватбения сезон в Индия, е доста изнервена. Приема го като вселенска шега, сякаш някой се подиграва с нея. Мисля, че много читатели наистина ще се забавляват, докато поемат на това магическо пътешествие с нея през Индия и я придружават в лудите приключения, които й се случват.

Какво ви предстои сега?

Новата книга от поредицата „Пътешествията на Руби Милър“, много проучвания за Париж... и да се омъжа!:)

Интервюто е публикувано във Femalefirst.co.uk

Откъс:

Седемнайсета глава

– Рабиндранат Тагор го описва като „сълза върху лицето на вечността“, Ръдиард Киплинг – „въплъщение на всичко чисто“, а неговият създател, император Шах Джахан, казва, че „е накарал слънцето и луната да пролеят сълзи от очите си“.
Слушам нашия гид и се взирам през сенчестия сводест проход, който обрамчва идеално видението отвъд него. Дворецът е направен от бял, почти прозрачен мрамор, който сияе на слънчевата светлина, и аз почти трябва да се ощипя, за да осъзная, че наистина това е реално. Понеделник следобед обикновено седя на бюрото си и гледам втренчено лаптопа си. Само че сега гледам втренчено Тадж Махал. Сякаш съм излязла от един свят и съм пристъпила в друг. След като стоим на опашката направо с векове, заедно с дузина други туристи, с Джак получаваме билетите си и влизаме в територията на двореца.
Неизбежно бе. Да го гледаш от другия бряг на реката, е все едно да си зърнал най-красивото човешко създание, което някога си виждал, в другия край на стаята на купон и отчаяно да искаш да се приближиш до него. Невъзможно бе да се устои. След като го зърнахме отдалеч, имаше по-голям шанс ние с Джак да отлетим до луната, отколкото да се върнем в колата и да отпътуваме. От мига, в който го зърнахме, бяхме пленени. Което, разбира се, Роки бе знаел, че ще стане, когато ни свали от колата и ни накара да отидем пеша до брега на реката.
– През 1631 година любимата жена на моголския император* Шах Джахан – Мумтаз Махал, умира по време на раждането на четиринайсето им дете. На смъртния си одър тя има едно последно желание – той да създаде символ на тяхната любов. Резултатът е пред вас – Тадж Махал.
Докато бавно слизаме по стъпалата и започваме да вървим по мраморните алеи, изпитвам чувство на почуда, каквото не съм имала от дете. Никога не съм мислила, че ще бъдат трогната така от една сграда, но има нещо магическо в Тадж Махал. Нещо, което не можеш да доловиш по телевизията или от снимки. Нещо, което надхвърля всичките ти очаквания; нещо, което я прави повече от просто красива сграда.
– Според легендата смъртта на Мумтаз разбила сърцето на императора и косата му побеляла само за една нощ...
– Леле, наистина я е обичал – въздъхвам завистливо, очарована от историята.
– Е, все още ли не вярваш в романтиката? – предизвиква ме Джак.
Поглеждам го и виждам, че той ме зяпа развеселен.
– Добре де, ще направя изключение за Тадж Махал – отвръщам сърдито.
– И само това ли? – повдига той изненадано вежди.
– Ами тя вече не е такава.
– Кой не е такъв?
– Любовта – отговарям простичко.
Той се намръщва.
– Защо говориш така?
– Защото такива любовни истории вече съществуват само на страниците на историческите книги. Те са митове и легенди – обяснявам аз. През рамото му виждам пейката, на която бе седяла принцеса Даяна, обградена от хора, правещи снимки. – Виж какво става със съвременните ни приказки и любовни истории – соча натам.
Той проследява ръката ми и се усмихва.
– Пак ли ще натякваш за тази пейка?
– Знаеш какво имам предвид.
– Каква е тази история между вас, британците, и принцеса Даяна?
– Сега, ако ме последвате, ще погледнем отблизо смятаната за най-красива сграда в света – продължава гидът ни.
Поглеждам смразяващо Джак.
– Шшш... – изсъсквам и се обръщам към екскурзовода ни.
– ... толкова могъщ паметник на любовта, че се е запазил стотици години...
Докато човекът говори, оглеждам лицата на хората около мен – двойка от Япония, двама брадати мъже от Афганистан, групичка млади италианци и семейство канадци. Те не са тук, защото сградата е красива или защото е на стотици години, а заради това, което символизира: силата на любовта. Толкова велика любов, че е могла да създаде всичко това. И да привлече всички тези хора, от всички краища на света. И да издържи изпитанието на времето.
Именно това изпълва мястото с магия, внезапно осъзнавам. Любовта.
Само че в днешния свят вече не можеш да намериш такава любов, след секунди идва тъгата. Тя не съществува. Забрави любовта, траеща векове, днес си късметлия, ако издържи шест месеца. И не говоря само за Сам и себе си. Никоя двойка вече не остава завинаги заедно. Знаменитостите сменят партньорите си по-често, отколкото аз сменям чаршафите на леглото си. Само трябва да прелистя някой брой на клюкарско списание и научавам за поредната двойка, която се е разделила след края на медения си месец. Ужасно е депресиращо. Кара те да ти се иска да се откажеш още преди нещо да е започнало.
Не че мисля да започвам нещо отново, напомням си рязко. Ходите някъде заедно, правите онова, купувате си еднакви тениски. Или по-скоро, като в моя случай – булчинска рокля. Която – за да сипя сол в раната – трябва да призная, че все още изплащам по кредитната си карта. Честно, съвременната любов не става. Щастлива съм, че съм сама. Съвършено, сто процента щастлива, благодаря много за всички предложения.
– За построяването на Тадж Махал са били нужни двайсет и три години и няколко хиляди занаятчии и строители от целия свят. Според една мрачна легенда след завършването му ръцете на строителите са били отрязани, за да не могат да създадат нещо толкова красиво пак. За щастие няма исторически доказателства за тази история...
Усещам потупване по рамото си и се обръщам, за да видя Джак, който ми маха с ръка, но така е придърпал ръкава на блузата си, все едно му е отрязана до китката.
– Ха-ха, много забавно – прошепвам му аз намръщено.
– О, хайде – усмихва се той и подава ръката си от ръкава. – Не беше чак толкова зле.
– Не, беше ужасно – изсъсквам. – Сега ще спреш ли да се правиш на идиот, искам да слушам, наистина е интересно.
– Ако погледнете по-внимателно градините, ще видите, че са разположени в квадрат, който е разделен на четвъртини от водни канали, като всеки предоставя съвършено отражение на сградата...
Групата туристи одобрително възклицава при посочената гледка.
– Класическа моголска архитектура – кимва Джак.
Поглеждам го смаяно.
– Откъде знаеш?
– Поназнайвам малко за сградите – свива той скромно рамене.
– Какво друго знаеш? – питам с любопитство.
Той се почесва замислено по брадичката.
– Добре, виждаш ли арката и минаретата от всяка страна – посочва с ръка.
– Аха... – кимвам напълно съсредоточена.
– Има ги на всяка от четирите страни на сградата – обяснява Джак – и всяка е идентична на другите, така че откъдето и да застанеш, гледката пред теб не се променя, което допълнително създава впечатление на безвремие... на вечност.
Слушам го и аз пък съм впечатлена от познанията му. Как говори, как си движи ръцете, колко искрен и въодушевен е, когато обяснява. Не мога да повярвам, че е същият Джак, който ми се струваше толкова досаден и пренебрежителен към всичко.
– И не само са съвършено симетрични, цялата постройка е издигната на платформа, така че фонът е единствено небето, което от гледна точка на дизайна и перспективата е направо гениално... – внезапно млъква. – Извинявай, досаждам ли?
– Не, изобщо не.
– Ако се отнеса, ми кажи да млъкна.
– Не, сериозно, много е интересно – уверявам го аз. – Макар ти да каза, че поназнайваш съвсем малко.
Той се усмихва самодоволно.
– Добре се, хвана ме. Аз съм архитект.
– Имаш нечестно предимство! – възкликвам.
Джак избухва в смях.
– Ами онова с ръката не помогна и трябваше да направя нещо, за да привлека вниманието ти.
Моето внимание?
– Е, определено го привлече – разсмивам се, но внезапно, ей така отникъде усещам как нещо запърхва в стомаха ми.
– Така ли? – пита той и погледите ни се срещат.
Осъзнавам, че е спрял да се смее.
– Абсолютно – отвръщам жизнерадостно, като се опитвам да звуча съвсем нормално. – Ти си пълен с изненади!
Боже, какво не ми е наред? Защо изведнъж се чувствам толкова нервна?
– Обичаш ли изненади?
На мен само ли ми се струва, или той се е приближил много до мен, на един дъх разстояние?
– Ами... да.. обичам ги – кимам. – Само ако са хубави, разбира се.
– Аз хубава изненада ли съм?
Дишането ми се учестява. Той да не флиртува с мен?
– О, виж, изгубихме групата – казвам рязко и посочвам хората, които са вече далече пред нас.
– Какво предлагаш, да тичаме, за да ги настигнем ли? – пита Джак усмихнато.
Чувствам се леко неуверена и не знам какво да отговаря.
– Всъщност... аз... трябва да отида до тоалетната – изстрелвам изведнъж.
О, Руби, както винаги си царица на това да съсипеш момента.
– Добре – кима той и усмивката му се стопява. – След цялата вода, която изпи... – сочи той към бутилката, която получих заедно с билета си. В същия миг и двамата осъзнаваме, че не е отворена.
– Ще се видим след малко – обръщам се бързо и тръгвам към тоалетните.
– Ей, забрави нещо.
Обръщам се и виждам как отвива няколко листа от рулото тоалетна хартия, която носи в раницата си, и ми ги подава.
Замръзвам на място. През последните няколко дни имаше толкова изненади и промени, толкова нови преживявания и емоции, че сякаш съм се качила на скоростно влакче. И все пак признавам, че за мен може би едно от най-странните и най-изумителни неща в живота е фактът, че само за 48 часа двама души могат да станат от напълно непознати пътници във влака хора, които си споделят тоалетната хартия.
Това направо издига термина „лична зона на комфорта“ на напълно ново ниво.
* Моголската империя е ислямска държава, просъществувала на индийския субконтинент от 1526 до 1858 г. Управлява се от династията на Великите моголи. – Б. пр.

На книжния пазар от 11 февруари 2014 г.
Обем: 304 стр.
Преводач: Паулина Мичева
ISBN: 978-954-771-319-2
Издателство: „Кръгозор“
Корична цена: 14 лв.

Прочетете още:

Коментирай