Над 70 доброволци ще се включат в акция за залесяване на територията на Природен парк “Витоша”, която ще се проведе на 05.05.2007 г. (събота) в района на х. “Момина скала”. Акцията се организира от Инициативна група “Витоша” и Горичка ООД в рамките на проект за възстановяване и опазване на горските екосистеми на територията на Природен парк “Витоша”, изпълняван в партньорство с Дирекцията на парка и Държавно лесничейство София.
Залесяването е поредната инициатива, която ще бъде реализирана благодарение на пилотния модел за “осиновяване” на горски участъци от фирми, организации и училища, разработен от Инициативна група “Витоша”. Процесът на осиновяване включва избор на определен участък и осигуряване на средства за залесяване и грижи за създадените млади гори в дългосрочен аспект. До момента на територията на парка са осиновени участъци от ТМ Ауто ЕООД, Горичка ООД, Англо-Американското училище в България, ЗИГ-ЗАГ Холидейз ЕООД и Одисея-ИН ООД, осигуряващи финансиране за почвоподготовка, залесяване и отглеждане на 37 дка нови гори.
В рамките на предстоящата акция ще бъде залесено последното сечище в района х. “Момина скала” с площ 12 дка, след което ще се търсят средства за възстановяване на горите в по-големите сечища на територията на парка (около Алеко и Офелиите).
Допълнителна информация
Проектът за възстановяване и опазване на горските екосистеми е насочен към решаване на проблема с изсъхването на смърчовите гори на територията на парк “Витоша”. През 2001 г. смерч поваля 60 хектара смърчова гора на територията на парка и от поразените участъци започва масово разпространение на смърчов корояд, причинил загиването на над 600 ха смърчови гори. В последствие, започва изсичането на изсъхналите площи, като до края на 2006 г. са изсечени над 50 ха без да бъдат предприети адекватни мерки за залесяване на унищожените гори.
По данни на Националното управление по горите, ежегодно в България трябва да се извършват залесявания върху 90 000 дка (тук не са включени недържавните гори, както и площите, пострадали от горски пожари, съхнене или други природни бедствия). Поради острия недостиг на бюджетни средства, през последното десетилетие има сериозен спад в обема на залесяванията – докато през 1996 г. в страната са залесени 105 003 дка, през 2006 г. залесените площи са едва 45 910 дка, а планираното залесяване за 2007 г. покрива едва 35 000 дка. Пак поради липсата на средства, производството на фиданки в държавните разсадници през последните години надхвърля възможностите за тяхното засаждане и само за 2006 г. са произведени 23 милиона излишни фиданки, повечето от които най-вероятно са били бракувани (изхвърлени).
Дирекция на Природен Парк Витоша
Инициативна група “Витоша”