Има различни начини да се “прочете” деня 9 май, доскоро наричан и честван и като Ден на победата. Неговата уникалност съдържа редица високи, важни и сложни послания, свързани с мрака на войната и диктатурата, с цената на всяко насилие и всяка свобода. Многозначното присъствие на този ден в историческата и духовна памет на Европа е съизмеримо с многозначния необят на поезията. Младата, нова българска поезия всекидневно удържа своите победи над бита, анархията на всекидневието, смаляващите се хоризонти на духовното и обедняващия, оголващ се език. Тя говори на своите съвременници, т. е. на нас, с думи и метафори, които непременно трябва да бъдат чути и запомнени, защото в изяществото и точността си те успяват да “надвикат” всяка привидна и непривидна заплаха за Словото, което винаги трябва да си остане в началото.
Всеки от деветимата поети на 9 май има свое лице и биография, свой поетичен характер – в различието на авторите можем да разпознаем многообразния словесен пейзаж на съвремието ни.
Къща музей “Иван Вазов” и издателска къща “Жанет-45” избират 9 май и неговата празничност, за да подарят на интелигентната публика една уникална поетична вечер. Всеки от присъстващите ще има възможността да си закупи книгите и да получи автограф от поетите.