Луната може да промени цвета си при определени условия. След горски пожари, вулканични изригвания или замърсявания, Луната може да приеме синкав или дори лавандулов цвят. Сажди и частици пепел, депонирани високо в атмосферата на Земята понякога правят Луната синкава. Димът от широко разпространения горски пожар в западна Канада се вижда като синя Луна, над източната част на Северна Америка през Септември 1950г. В последствие на огромно изригване на връх Пинатубо във Филипините, през Юни 1991 има доклади за сини луни в цял свят.
Термина "Синя Луна" най-напред се среща през 1824 година и се отдава на необичайни явления. Не е толкова неестествено, да има две пълни луни в един и същи месец. Всъщност, то се случва средно на всеки тридесет и два месеца. През 1999 година това явление, се случва на два пъти в рамките на три месеца.
Изглежда много дълго време никой не е знаел, от къде произхожда термина "Синя луна". Произхода на календарния термин "Синя Луна” най-накрая е разгадан. Това се е случва още във времето от 1932 до1957, когато в главния Фермерски календар се е предполагало, че един от четирите сезона (зима, пролет, лято или есен) съдържа четири пълни Луни, за разлика от познатите три. И още, че третата "Пълна Луна" трябва да се казва "Синя Луна”.
Луната на 31 Май 2007г. в 21:04 часа източно време и 18:04 часа в Тихи океан е станала пълна. Но за тези, които живеят в Европа (като нас), Африка, Азия и Австралия, същата тази пълна Луна е настъпила след полунощ, на 1 Юни. Така в тези части на света, това не е било втора от две пълни луни през Май, но първата на две пълни Луни през Юни. Ето защо ако например вие живеете в Лондон, ще трябва да почакате до 30 Юни 2007, за да обявите, че при вас луната официално е „синя”.