Новото около трансплантациите у нас

21.06.2007г. / 13 44ч.
Аз жената
Новото около трансплантациите у нас

Прие се нова национална програма за трансплантациите за периода 2007-2013 г. Чрез нея ще се упражнява строг контрол върху лечебните заведения и ще се финансират от Министерството на здравеопазването извършваните трансплантации.

Проф Гайдарски, министър на здравеопазването, на пресконференция вчера разясни новите правила в приетите през 2007 година 8 наредби по Закона за трансплантации на тъкани, органи и клетки.

ИАТ (Изпълнителната агенция по трансплантации) въвежда определени строги изисквания към лечебните заведения, които ще извършват тази дейност в бъдеще, сравними и отговарящи на европейските стандарти.

За първи път МЗ ще финансира всички етапи от трансплантационния процес – от откриването на потенциалния донор, до поддържащото в рамките на една г. лечение на реципиента. Сумите по тези дейности, които ще получат болниците и екипите, ще стимулират развитието на трансплантациите като лечебен процес.

За огромен успех ще се счита извършването на около 70 трансплантации годишно. Трите важни неща с приемането на Закона за трансплантации, тъкани и клетки са, че за първи път се предлагат регламент и критерии, строг контрол върху изпълнението им и се отделят средства за поддържане на евентуални донори.

Въвеждат се нови методи и модерни технологии и най-важното, осигуряването на донори за костен мозък от трите възможни източника – костен мозък, стволови клетки и пъпна връв, и създаването на обществена банка за съхранение на стволови клетки от пъпна връв.

България е пълноправен член на Световната организация за донори на костен мозък от 2005 г. и в момента целта е да се наберат около 5000 доброволци в регистъра на донорите. С това ще се повиши шансът за откриване на генетично сходен донор за пациентите. Това ще се заплаща от МЗ до 40 000 лв.

До май 2007 г. са извършени 156 костно-мозъчни трансплантации. В момента в листите на чакащите са 750 пациента.

Отделянето на повече средства от МЗ, както и финансирането на допълнителни лечебни дейности ще доведат до развитие на трансплантациите и по-големи шансове за живот на пациентите, нуждаещи се от такова лечение.

Коментирай