В
Горичка споделяме няколко причини да избягваме климатиците в летните жеги и ти предлагаме по-екологични начини за разхлаждане.
Прави ли ти впечатление как в летните жеги в магазините и заведенията надуват климатика до дупка? Когато влезеш поизпотен, хремата и схващането са ти сигурни, а когато излезеш, ти е по-топло отпреди. Не може да не си забелязал и нарастващия брой климатици по домовете, които верно охлаждат, но пък за сметка на това бълват горещ въздух навън, използват флуорни газове, които са отговорни за глобалното затопляне и поглъщат огромно количество енергия.
Може да ти е интересно да прочетеш малко история за отделящите се вредни емисии от любимия ти климатик.
Преди за функционирането на климатиците са се използвали хлорофлуоровъглероди (по-познати като фреони), изключително опасни газове допринасящи за глобалното затопляне. Една молекула фреон нанася 12 000 пъти по-голяма вреда от една молекула CO2, а и на всичкото отгоре фреонът остава десетки години в атмосферата и се натрупва, а при достигането си до стратосферата допринася за разрушаването на озоновия слой. Употребата му е забранена с Протокола от Монреал от 1987 и е заместен от хидрофлуоровъглеродите, чието използване е регламентирано с Протокола от Киото. Те обаче също имат своя принос за глобалното затопляне. Според едно проучване на Френската агенция по санитарна сигурност на околната среда, една молекула хидрофлуоровъглерод има от 1300 до 2000 пъти по-голямо влияние върху околната среда отколкото една молекула CO2, а годишното изтичане на тези газове от системата варира от 2 до 12%. А когато изхвърлиш стария си климатик (или хладилник) всичко отива в природата, затова е добре първо да се посъветваш с техник.
Затова вместо да посягаш веднага към дистанционното на климатика, си помисли как би могъл да се разхладиш и по друг начин. Ето какво ми идва на ум:
- Най-добрият вариант естествено е да си колкото може повече сред природата.
- Тези дни бях на обяд при приятелка и вместо да обядваме в задушната кухня излязохме на терасата, а против слънцето простряхме мокър чаршаф. Беше много по-приятно отколкото да се затворим вътре.
- Вместо в заведение с климатик може да предпочетеш заведение на открито под сянката на дърветата. Много по-свежо е!
- Носи дрехи от лен, естествена коприна или памук, тъй като те позволяват на тялото да диша и попиват влагата. Ленът е известен от векове с охлаждащите си свойства, а за производството му не се използват никакви химикали.
- Не чакай да ожаднееш, за да пиеш вода. Може да опиташ любимата ми разхлаждаща домашна лимонада от изцедени лимони, вода, мед и лед. Чаят и айранът също охлаждат добре.
- В хранителния си режим наблягай на плодове и зеленчуци.
- Посади си повече цветя в къщи и на работното място.
- Ако ти стане прекалено горещо, намокри китките и зад коленете със студена вода.
- При следващия ремонт се поинтересувай от изолации, които държат хладно през лятото и топло през зимата.
- И най-вече търпение и стига си мрънкал. Ако човек иска да се оплаква от нещо, винаги ще намери за какво. Бъди позитивен и се наслаждавай на лятото!
Ако продължаваш да си мислиш, че друг избор няма и без климатик просто ще пукнеш от жега, важно е да знаеш, че климатикът дава само временно облекчение и забавя аклиматизирането към горещината. А температурна разлика по-висока от 7° C се отразява изключително зле върху организма, тъй като за сърцето е много по-вредна рязката промяна в температурите, отколкото свикването с външната температура.
Източник: Gorichka.bg