Унищожението на над 15 на сто от българската гора, пожарите, сечта, производството на дървени въглища, износът и преработката на дървесина красноречиво показват, че институциите не успяват да се справят с проблема. Често сигналите са анонимни или хората споделят имената си само на неправителствени организации, като изискват изрично да не се споменават, защото ги е страх. Десет на сто от сигналите постъпват от горски служители. Може би основната причина е корупцията, която е завладяла сектора във всичките му звена. Един от най точните примери за това е скандалът с природен парк Странджа.
Единствено статутът на парка спира безконтролното му застрояване. Заради незаконното ваканционно селище искат да заличат най-голямата защитена територия в България. Там територията се застроява от големи компании, които я превръщат в поредната бетонова джунгла. Институция като Върховния административен съд (ВАС) определи територията на парк Странджа със своите 116136, 2 хектара гори и горски животни като незащитена, защото според ВАС имало много административни пропуски и нарушения при обявяването му за народен парк през 1995 г.
Тези неща се случват в момент, когато от Европа се отправят остри забележки във връзка със защитените територии по Натура 2000 и за работата на съда в последния доклад на ЕК. Становището на природозащитни организации от коалиция “За да остане природа в България” е, че решението е неоправдано и отговаря на ситуацията в българската съдебна система, отразено в последния доклад на Европейската комисия.
Ето защо ние, като граждани на тази страна, трябва да мислим как можем да защитим тези територии от бъдещи посегателства с помощта на неправителствени организации и комитети. Най- важното е да не позволим нашите зелени богатства в музея на Природата, наречен парк Странджа, да бъдат унищожени.
Подкрепете петицията за спасяването на Природен парк Странджа