Наближава ли екологичният кошмар?

03.09.2007г. / 10 00ч.
Аз жената
Наближава ли екологичният кошмар?

Как начинът на живот и поведението на потребителя влияят на опаковъчната промишленост?
Замислете се върху въпроса какви разфасовки храна бихте ползвали, ако живеете сам и какви, ако сте част от четиричленно семейство например. В първия случай бихте искали млякото, което купувате да е и в опаковки по-малки от 1 л,, т. е., на един човек определено са му необходими по-малки количества храна, но в повече опаковки. Освен това, в забързаното ежедневие на съвременния човек, домашно приготвената храна определено е рядкост. Храни се, когато и където му е удобно.

Описаният “нов” стандарт на живот на съвременния потребител налага използването на много повече опаковки. Но след употребата им те вече са отпадъци. Води ли това до екологичен кошмар? Оказва се, че не е задължително, дори напротив. Стига, обаче, да се спазва екологично отговорно поведение, както от страна на потребителите, така и от страна на производителите. Устойчивото управление на постоянно растящите количества отпадъци е едно от най-сериозните предизвикателства пред съвременните общества. От намаляването на отпадъците може да спечелят не само хората, но и околната среда. От преработването им също. Начините за рационално използване на отпадъците не са малко, показва го и го доказва практиката на не една страна в света. Работата в тази посока се налага и от необходимостта за изпълнение на изискванията на Европейския съюз в областта на опазване на околната среда и отпадъците. Хиляди фирми в Европа вече са направили доброволни крачки към намаляване на опаковките и отпадъците от опаковки. Целта е запазване на природните ресурси и снижаване емисиите на въглероден двуокис. Компаниите и хората са отговорни за екологичните последици от дейността си и е добре, когато осъзнават това и когато предприемат конкретни стъпки за справяне с тези последици. За да избегнат отпадъците от опаковки и запазят природните ресурси, фирми по цялата верига на опаковане в 22 различни страни са обединили усилията си за създаване на национални системи за събиране и оползотворяване под знака “Зелена точка”. Предназначението на знака “Зелена точка” е да удостоверява, че дадената опаковка е включена в система за колективно оползотворяване на отпадъци от опаковки. Този знак го има и у нас.

Прилаганата от Екопак България система за разделно събиране на отпадъците от опаковки с три цветни контейнера: син - за хартия и картон, жълт – за пластмаси и метали и зелен – за стъкло, се приема добре у нас. Ефективното функциониране на тази система гарантира намаляване на опаковките и дела на отпадъци, депонирани в градските сметища. Организацията ежегодно провежда образователни кампании в общините, с които си партнира с цел информиране на гражданите за ползите от разделното събиране. До края на 2008 г., Екопак ще обслужва 3 000 000 жители в цялата страна, а техни членове са над 1100 фирми.

Коментирай