Целта е да се стартира и поддържа система за мониторинг и оценяване на дейността на центровете и респективно – реализацията на студентите, чрез съпоставка на дейността им (benchmarking). Процесът по изчисляването на “бенчмаркс” означава обработването на исторически данни с цел достигане до обобщени стойности, с които могат да се сравняват настоящи и бъдещи данни.
Фондация на бизнеса за образованието ще събира и обобщава данните за дейността на центровете поне два пъти годишно, като това ще помогне на университетите да съпоставят своите резултати с обобщените, които по този начин ще могат да оценят дейността на кариерните си центрове.
Получените резултатни данни за дейността на университетските кариерни центрове досега са следните:
14.19% от студентите са регистрирани в кариерните центрове и получават информация за организираните от центровете инициативи;
5.79% от студентите са използвали услуги на кариерните центрове (обучения, стажантски програми, намиране на работна позиция, индивидуални консултации и др.);
Чрез кариерните центрове работодателите са предложили работни и стажантски позиции за 3, 15% от студентите.
Подобни системи за оценяване дейността на кариерните услуги на университетите са много популярни в САЩ, Великобритания, Ирландия и много други страни. Резултатите, постигнати от университетските кариерни центрове, са основен показател при измерване реализацията на студентите и участват при създаване на рейтингите на самите учебни заведения.
ФБО подкрепя дейността на мрежата от университетски кариерни центрове (http://careercenters.staj.bg), която обединява 34 висши училища и колежи, и обучава кариерните специалисти, работещи в тях. Фондацията беше учредена през 2005 г. от JobTiger с цел да подпомага развитието на образователната система у нас и укрепването на връзките между академичните институции и работодателите.