За спасение на озоновия слой

26.09.2007г. / 10 35ч.
Аз жената
За спасение на озоновия слой

191 нации постигнаха договореност да елиминират изтощаващите озоновия слой вредни субстанции за период от 10 години. Това е “централният момент” в борбата срещу Глобалното затопляне.

Срещата на ООН с участието на Канадския Министър на Околната среда Джон Беърд се е провела в Монреал. От договора постигнат късно в Петък става ясно, че постепенно ще се елиминира продукцията и употребата на флуоровъглеводороди (HCFCs) за индустриалните страни от 2020 до 2030 и от 2030 до 2040 г. за развиващите се нации.

Канадският министър на околната среда Джон Беърд нарече споразумението историческо. ЕС го поздрави като решаваща стъпка в борбата срещу глобалните промени на климата.

Организацията на Обединените Нации (ООН) също така, похвалили споразумението, посочвайки бъдещото елиминиране на милиарди тонове вредни емисии в еко системата на Земята.

От Вашингтон (САЩ) учени съобщават, че колкото по- бързо спогодбата стане факт, толкова по- ефективна ще бъде тя.. През 2001 година САЩ и Канада не подкрепят спогодбата подписана от много държави в Киото (Япония) за борба с климатичните промени.

Министър Джон Беърд отбелязва още, че важни страни като Индия, САЩ и Китай, които не са били съгласни и не са подкрепили през 2001 година спогодбата в Киото, сега са подписали и това е обещаващ знак за напредък в преговорите за климатичните промени след 2012 година.

Програмата на ООН за защита на околната среда (UNEP) отбелязва цели 20 години от така наречения протокол от Монреал, подписан през 1987 година, който е разработен да спре използването и изхвърляне на химикали вредящи на озоновия слой.

Унищожаването на слоя защитаващ Земята от ултравиолетовото излъчване е свързан с увеличаващите се рискове от рак и катаракти сред хората. Флуоровъглеводородите (HCFCs) се използват предимно в климатичните системи и хладилниците.

Коментирай