От 1 декември т. г. до края на февруари 2008 г. Веселата къща предлага на пациентите една наистина оригинална изложба – “Смехотерапия с Доньо Донев”. Великият режисьор и художник на анимационни филми, карикатурист, плакатист и илюстратор Доньо Донев с удоволствие влиза в ролята на смехотерапевт и ще разсмива пациентите на габровската болница с най-новите си творби.
Изложбата е аранжирана във фоайето-галерия на Функционалното отделение на МБАЛ “Д-р Тота Венкова” – Габрово и е изцяло на медицинска тематика. Сам принуден да прекара доста дни в болнична обстановка, “бащата” на “Тримата глупаци” посвещава своите 45 карикатури на лекарите и медицинския персонал с благодарност за техните топли грижи и всеотдайност към хората.
Не е случаен поводът за гостуването на Доньо Донев в Габрово. През настоящата година той получи Специалната награда на Дома на хумора и сатирата за най-остроумна карикатура, присъдена му на 32-та Обща годишна изложба на секция “Карикатура” на СБХ. Освен това е сред най-верните и дългогодишни приятели на Дома на хумора и сатирата – сътрудничи на музея още от създаването му преди 35 години. В художествения фонд “Хумор на народите” присъства с колекция от 18 оригинални творби.
Доньо Донев е роден е на 27 юни 1929 г. в Берковица. Завършва графика в Художествената академия през 1954 г., а след това специализира в “Союзмултфилм” в Москва. Работи като художник във в. “Вечерни новини” (1954-1956), художник и режисьор в Студията за игрални филми (1956-1970) и в Студията за анимационни филми “София” (1970-1993), където е и ръководител на творчески колектив. Главен редактор на сп. “Фрас” и на вестника, носещ името на емблематичните му герои – “Тримата глупаци” (1989-1997), а от 1997 г. – и на в. “Четиримата глупаци”. Професор в НАТФИЗ, преподавател по анимационна режисура. Познат на широката публика като “бащата” на “Тримата глупаци”, които се появяват през 1970 г. и се превъплъщават през годините в множество роли. Няма филм от поредицата, който да не е получавал награда в чужбина.
Художник, сценарист и режисьор на над 100 анимационни филма, които са удостоени с над 40 международни и национални отличия. Сред тях са “Шега”, “Хепи енд”, “Умно село”, “Кауза пердута”, “Мишената”, “Върни се пак в Соренто”, “Пардон”, “Нарекохме ги Монтеки и Капулети”, “Серенада”, “Хамлет”, “Екограма”...
Носител на орден “Кирил и Методий” – II ст., на Наградата на СБХ за сценография, на Наградата за цялостно творчество на Съюза на българските филмови дейци, на Голямата награда от Международния фестивал за документални и късометражни филми в Оберхаузен (Германия), на Първа награда от Световния фестивал на анимационния филм във Варна, на 5 златни награди от Международните кинофестивали в Барселона и Билбао (Испания) и много др. През 2005 г. е удостоен с Наградата за цялостно творчество на секция “Карикатура” към СБХ.