Жените в науката в Европа

03.12.2007г. / 11 11ч.
Аз жената
Жените в науката в Европа

На 3 и 4 декември 2007 в зала “Adakta” на хотел “Рила” в София ще се проведе работна среща в рамките на проекта “Изграждане на европейска мрежа от академични програми за наставничество на млади жени учени” (eument-net).

Проектът е финансиран по линия на Шестата рамкова програма на Европейския съюз. Координатор на проекта е Швейцария, а партньори – Австрия, Германия и България. Българското участие в проекта се координира от д-р Николина Сретенова, Институт за философски изследвания, БАН.

Жените все още участват относително слабо в процесите на вземане на решения и определянето на политиките в областта на науката. Това естествено оказва негативно въздействие върху развитието на тяхната академична кариера. В рамките на 25-те страни-членки на Европейския съюз през 2006 година жените с професорска титла са съставлявали едва 15% от преподавателския състав. Полът все още играе неоправдано голяма роля в определянето на възможностите за кариерно развитие и финансирането на изследователската и научната работа.

Рамковите програми на Европейския съюз за научно и технологично развитие поддържат пакет от мерки, предназначени да увеличат броя на жените, ангажирани с научна и изследователска дейност и да укрепят техните позиции в областта на научната политика и вземането на решения относно развитието на научните изследвания.

От началото на 90-те години до наши дни, успешни местни и регионални програми за научно наставничество са били осъществявани в различни страни в Европа. Благодарение на тях е натрупано знание и опит по отношение на възможностите за използване на наставничеството като инструмент за подпомагане на жените, заети в сферите на образованието и научните изследвания. Въпреки това, до този момент съответните местни структури не са били достатъчно добре координирани на европейско ниво. Освен това, в много държави и най-вече в страните от Централна и Източна Европа и Балканите, на жените не е предоставена възможността да се възползват от подобни програми.

Проектът eument-net обединява за пръв път резултатни институционални и регионални програми за наставничество на жени-учени, насърчава обмена на знание и създаването на европейска мрежа от програми за наставничество. Програмите, включени в проекта, са осъществявани в период между 5 и 8 години и са доказали убедително своята ефикасност в решаването на проблемите, свързани с изоставането на жените-учени в най-важните етапи от академичната им кариера: между завършването на тяхната докторска степен и заемането на научна позиция, от която те биха имали възможност да оказват влияние върху развитието на научните изследвания. Подобни програми са ефективно средство, с чиято помощ утвърдени жени-учени могат да предадат своя опит и да послужат като образец в развитието на способностите и подкрепата на бъдещите поколения от жени-учени.
Проектът eument-net осъществява пакет от дейности на европейско и местно ниво, сред които попадат насърчаването на обмена на знания, свързани с ролята на наставничеството като средство за подпомагане на развитието на жените в науката и образованието;
Изграждане на структури за сътрудничество, отчитащи и възползващи се в пълна степен от специфичните особености на всяка от включените в проекта програми;
Създаване на електронна платформа, която осигурява информация относно програмите за наставничество в разширяваща се Европа;
Повишаване на качеството и ефективността на съществуващите програми за наставничество посредством обмяна на опит, добри практики и достъп до европейската мрежа;
Обмен на знание чрез въвеждане на нови програми за наставничество на институционално и регионално ниво.

За жените-учени, (както намиращи се) в ранните фази на тяхната научна кариера, (така и) както и за утвърдили се в съответната научна общност, проектът eument-net осигурява:
Достъп до информация за програмите за наставничество, които се осъществяват в рамките на Европейския съюз, както и за самото наставничество като средство за подпомагане на тяхната кариера и за създаване на международни мрежи за сътрудничество.
Модел за насърчаване на функционирането на утвърдените жени-учени като образец за развитието на младите жени-учени на европейско ниво.

Дейности, свързани с проекта
По време на проектната фаза от януари 2007 до септември 2008 година, организациите, участващи в проекта, ще осъществят множество дейности, сред които попадат:
Две групови дискусии: През м. май 2007 българският партньор в проекта проведе емпирично изследване с помощта на метода на груповото интервю сред две целеви групи – жени докторантки и жени научни сътруднички с цел да се проучат проблемите с които младите жени в науката се сблъскват в изграждането на научна кариера в България.
Ще бъдат осъществени две други отделни изследвания: едно във връзка с функциониращите понастоящем в Европа програми за наставничество и друго сред определящите образователната политика в страните, където няма функциониращи програми за наставничество. Резултатите от тях ще подпомогнат определянето на приоритетите на проекта и ще улеснят обмяната на информация и сътрудничеството между действащите програми за наставничество. Пилотна схема за сътрудничество ще бъде въведена от участващите в проекта организации през месец юли 2007. Резултатите от нейното действие ще бъдат наблюдавани и оценявани в рамките на една година, тоест до месец юли 2008.

Публикуване на ръководство за работа
Ръководството за работа е основен инструмент за трансфер на знания и опит по отношение на наставничеството и възможностите то да подпомогне кариерното развитие на жените в науката и образованието. То ще бъде публикувано през месец май 2008 година. За да бъде гарантирано неговото влияние в страните в Източна Европа, ръководството ще бъде преведено на български език.

През месец май 2008 година ще бъдат проведени две регионални конференции: в София (България) и Базел (Швейцария), които ще позволят подробното обсъждане на платформата eument-net и ръководството за работа. Тези регионални конференции целят насърчаване на дискусиите между участващите в програмите за наставничество, определящите научната политика и жените-учени. По-конкретно, конференцията в София е предназначена да подготви въвеждането на съответна програма за наставничество в България.

Електронната платформа – www.eument-net.eu
Електронната платформа на еument-net е електронният дом на Европейската мрежа на наставническите програми за жени-учени. Предвидено е тя да съдържа база данни за наставническите програми и електронен форум. Също така, тя ще бъде източник на информация за наставничеството в науката и образованието. Платформата ще бъде напълно завършена до месец февруари 2008 година.

Създадената във връзка с проекта мрежа ще установи контакти с други европейски проекти и инициативи, които си поставят сходни цели, например с Европейската платформа за жени-учени (EPWS), Централноевропейският център за жени и младежи в науката, ERA-Link и т. н.

Коментирай